Dünya

Trump’tan İstanbul’da kaybolan gazeteci için açıklama: Oldukça kötü haberler var

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı, “Bu konuda endişeliyim. Umarım mevzu bir an önce açıklığa kavuşur. Şu anda bu konuda kimse bir şey bilmiyor. Bazı oldukça kötü haberler var. Bu hoşuma gitmiyor” ifadelerini kullandı.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili haberler duymaktan derin üzüntü duyduğunu dile getiren Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer doğruysa trajik bir gün. Gazetecilere karşı şiddet, dünya genelinde basın özgürlüğü ve insan hakları için bir tehdittir. Özgür dünya bazı cevapları hak ediyor” yorumunda bulundu.

Suudi muhalif gazeteciye ilişkin bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi.

Suudi Arabistan yönetimine çağrıda bulunan Pompeo, Riyad’dan Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin yürütülen geniş kapsamlı soruşturmaya destek vermesini ve söz konusu soruşturmanın sonuçlarıyla ilgili de şeffaf olmasını istedi.

Bir hafta geride kaldı

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasına girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasının üzerinden tam bir hafta geçti.

Uluslararası basının yanı sıra siyasilerin de peş peşe açıklamalar yaptığı gazeteciden şu ana kadar herhangi bir haber alınabilmiş değil.

Reuters’a konuşan bazı Türk kaynakların Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu binasında öldürüldüğüne inandıklarını söylemesi küresel çapta endişe ile izleniyor.

Riyad yönetiminden konsolosluk binasında arama yamak için izin isteyen Türk makamları ayrıca, Suudi Arabistan’ın iddia ettiği gibi eğer Kaşıkçı konsolosluğu terk ettiyse buna dair görüntüleri yetkili mercilerle paylaşmasını istiyor.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir