Dünya

Trump’tan İran’a: Beni arasınlar

UHA HABER / ABD Başkanı Donald Trump, İran yönetimi ile görüşmelere açık olduğunu belirterek “Beni arasınlar” çağrısı yaptı. İran’ın güçlü ekonomik potansiyeline dikkat çeken Trump, yardıma hazır olduklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İran yönetimiyle görüşmeye açık olduğunu belirterek “İran konusunda istediğim şey… Beni arasınlar isterim” dedi. Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, “sadece İran’ın nükleer silahlara sahip olmamasını istediklerini” söyledi.

Başkan Trump diğer yandan, güvenlik danışmanı John Bolton’un, uçak gemisi USS Abraham Lincoln’un İran’a karşı uyarı amacı ile bölgeye gönderildiği yönündeki açıklamalarını soran gazetecilere, “Elimizde düşünemeyeceğiniz bilgiler var (…) Amacımız İran’ın canını yakmak değil, biz onların büyük ve güçlü bir ekonomiye sahip olmalarını istiyoruz” yanıtını verdi.

İran’ın çok güçlü bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirten Trump, adil bir anlaşmayla, zayıflayan İran ekonomisinin durumunun yeniden iyileşmesi için yardım edebileceklerini söyledi.

Trump’tan John Kerry’e suçlama

ABD Başkanı Trump, selefi Barack Obama’nın başkanlık döneminde ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yapan John Kerry hakkında da bazı iddialarda bulundu.

İran’la varılan nükleer anlaşmanın mimarlarından olan Kerry’nin Tahran yönetimi ile hala iletişim halinde olduğunu öne süren Trump, “John Kerry onlarla sık sık görüşüyor. Kerry onlara beni aramamalarını söylüyor” dedi.

Trump, Kerry’nin bu tavrıyla, özel kişilerin yabancı hükümetlerle görüşmelerini yasaklayan yasaları çiğnediğini ifade etti.

Kerry’nin sözcüsünden Trump’a yanıt gecikmedi. Trump’ın iddiasını “tiyatro” diye nitelendiren sözcü, “Başkan’ın bugün söylediği her şey yanlışlıklarla dolu. Olgular hatalı, yasayla ilgili sözler hatalı ve maalesef Amerika’nın güvenliği sağlamak için diplomasinin nasıl kullanılacağı konusunda da hatalı. Umarız ki Başkan seleflerine saldırmak yerine Amerika için dış politika sorunlarının çözümüne odaklanır” açıklaması yaptı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  WASHINGTON, AFP, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir