Dünya

Trump’ın Porto Riko mesajı ABD medyasında alay konusu oldu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2 bin 975 kişinin ölümüne neden olan Maria Kasırgası hakkında, “Hükümet iyi bir iş çıkardı” mesajı, ABD medyasında alay konusu oldu.

2017’de gerçkleşen Maria Kasırgası’nda resmi ölü sayısının 64’ten 2 bin 975’e yükseltilmesi sonrası, ABD Başkanı Donald Trump yaptığı yorumla ABD medyasında eleştirilerin hedefi oldu.

Aralarında CNN, ABC News ve CNBC’nin de yer aldığı büyük medya kuruluşları, Trump’ın mesajını alaycı bir yorumla haberlerine taşıdı.

Ölü sayısı yaklaşık 50 katına çıkarılmıştı

Porto Riko’da gerçekleşen kasırgalar nedeniyle adanın zarar görmesinin üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, Maria Kasırgası’nda ölenlerin sayısının 2 bin 975’e çıkarılması talimatını verdiğini açıklamıştı.

“Bence orada harika bir iş çıkardık”

Trump, Çarşamba günü Beyaz Saray’da verdiği röportajda, “Bence orada harika bir iş çıkardık” dedi.

Porto Riko’ya çok fazla para ve çaba harcadıklarını belirten Trump, “Porto Riko halkının çoğunun yaptığımız şeyi gerçekten takdir ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.

San Juan Valisi, Trump’ı suçladı

Trump’ın Beyaz Saray’daki açıklaması üzerine, Porto Riko’nun başkenti San Juan Valisi Carmen Yulin Cruz, “Trump yönetimi, ihmaliyle Porto Rikoluları öldürdü” diyerek Trump’ı suçladı.

Ölü sayısı tartışma konusu olmuştu

2017 yılında, Karayip Adaları’nda son 90 yılda görülen en güçlü kasırga olan Maria Kasırgası yaşanmıştı.

Porto Riko hükümeti daha önce ölü sayısının 64’ten fazla olduğunu kabul etmiş, bazı uzmanların tahmini sayıyı 4 bin 600 olarak vermesine rağmen, resmi ölü sayısını değiştirmemişti.

Hükümet, kasırga felaketinde son 1 yılda hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını vermemekle suçlanmıştı.

Kaynak: CNN 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir