Dünya

Trump’ın ek vergi uygulamalarına rağmen Çin ekonomisi büyüdü

ABD Başkanı Donald Trump’ın arka arkaya getirdiği gümrük vergileriyle köşeye sıkıştırmaya çalıştığı Çin’in ABD karşısında dış ticaret fazlası Ağustos ayında arttı.

Ege'nin HamsisiWashington’ı üzecek haber, Çin gümrük verilerinin açıklanmasıyla geldi. ABD Başkanı Donald Trump’ın ticari başarı hırsıyla pek çok ülkeyi hedef alan yaptırımları ve ek vergi silahı kendisine dönmeye başladı.

Dış ticaret fazlası 31 milyar doları aştı

Verilere göre, Temmuz ayında 28 milyar civarında olan ABD’ye karşı Pekin’in dış ticaret fazlası yaklaşık 3 milyar dolar yükselerek 31 milyar doları aştı.

ABD’nin 50 milyar dolarlık Çin malına getirdiği gümrük vergileri, Ağustos’ta bir ayını doldurdu. Buna rağmen Çin’in bu ülkeye ihracatı yine de artış gösterdi.

Bu artışın oranı Temmuz ayında yüzde 11,2 olmuştu.

Bir yıl önceki aynı döneme göre ise, yüzde 13,2 arttı.

Çin’in aylık ihracat büyümesi ise Ağustos’ta hafif gerileyerek yüzde 9,8 oldu. Bu, Mart’tan bu yana en düşük büyüme oranı ancak son dönemdeki eğilimin çok az altında.

Trump ticaret kavgasında baskıyı artırabilir

Çin’in ticaret fazlasında artış yaşanması, Trump’ın agresif ekonomi politikasının da sorgulanmasına yol açacak türden.

Bu durumun, ABD Başkanı Trump’ı Çin ile girdiği ticaret kavgasında baskıyı artırmaya yöneltebileceği yorumları yapılıyor.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir