Avrupa

Trump’ın “aptal” dediği elçi istifa etti

UHA HABER / ABD Başkanı Donald Trump’ın “aptal herif” şeklinde hakaret ettiği İngiltere Büyükelçisi Kim Darroch Washington’daki görevinden istifa etti.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’la polemik yaşayan Washington’daki İngiltere Büyükelçisi Kim Darroch’ın görevinden istifa ettiğini duyurdu. Darroch’ın, istifa mektubunda “Şu andaki koşullar görevimi arzu ettiğim şekilde yerine getirmemi imkansız kılıyor” dediği belirtildi.

İngiliz Mail on Sunday gazetesinde geçen hafta sonu Darroch’a ait olduğu öne sürülen diplomatik yazışmalara yer verilmişti. 2017 yılından şimdiye kadarki dönemi kapsayan yazışmalarda Trump’ı “beceriksiz” diye tanımladığı belirtilen Darroch’ın “Başkan güvensiz görünüyor ve beceriksiz şekilde hareket ediyor” ifadelerini kullandığına dikkat çekilmişti.

Trump’ın tepkisi

Yazışmanın basına sızmasının ardından Darroch’a sert tepki gösteren Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda “Büyükelçiyi tanımıyorum, ama kendisi ABD’de istenmiyor. Kendisiyle artık işbirliği yapmayacağız” diye yazmış ve Darroch’a “aptal herif” ve “kaçık” şeklinde de hakaret etmişti.

İngiltere Başbakanı Therasa May’in Brexit politikasını da eleştiren Trump ayrıca “May’e İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkabilmesi için bir anlaşmaya nasıl varılabileceğini söylediğini, ancak May’in onu dinlemeyip kendi akılsız yolunu tercih ettiği” mesajını paylaşmıştı. Trump, sözlerine “Ama mükemmel bir haber var: O da yakında İngiltere’nin yeni bir başbakanının olacağı” şeklinde devam etmişti.

Londra büyükelçisine destek verdi

Darroch nedeniyle yaşanan tartışmada May ise büyükelçisine destek vermiş ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da Trump’ın Twitter’daki ifadelerinin “saygısız ve yanlış” olduğunu söylemişti. İngiltere’nin en deneyimli diplomatlarından biri olan Darroch’ın ABD’deki görev süresi bu yılın sonunda dolacaktı.

WASHİNGTON, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir