Dünya

Trump Twitter’dan Demokratlara saldırdı

https://img1.aksam.com.tr/video/Reklam/turklergeliyor_adaletinkilici_masthead/bg.jpg

UHA HABER / ABD Başkanı Donald Trump, İran’la yaşanan kriz nedeniyle muhalefetteki Demokratları Süleymani’yi “harika bir adam” gibi göstermeye çalışmakla suçladı.

Türk Bayrağı(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (Reuters,dpa)’ya dayandırdığı habere göre, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü askeri operasyonu eleştiren Demokratlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefi oldu.

Twitter hesabından Demokratları sert sözlerle eleştiren Trump, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat başkanı Nancy Pelosi’yi çarşaflı, Demokrat Senatör Chuck Schumer’ı de sarıklı şekilde gösteren bir fotomontaj paylaşarak bu iki politikacıyı İran’ın destekçileri olmakla suçladı.

Twitter paylaşımlarında Demokratları, İranlı General Süleymani’yi “harika bir adam” gibi göstermeye çalışmakla suçlayan Trump, Süleymani’nin aslında 20 yıl önce öldürülmesi gerektiğini savundu ve sözlerini “Benim yaptığım her şey, ekonomik, askeri ya da başka bir şey fark etmez, radikal solcu işe yaramaz Demokratlar tarafından dikkate alınmıyor” diye sürdürdü.

Muhalefetteki Demokratlar, Trump yönetimini Süleymani operasyonu nedeniyle eleştirmiş ve Trump’ı Tahran’la tehlikeli bir gerginliği tırmandırmakla suçlamıştı. Demokratlar ayrıca Süleymani’nin öldürüldüğü operasyonun meşruiyetinin de araştırılmasını istemişti.

“Hükümette görüş ayrılığı yok”

Öte yandan Trump, Süleymani’nin öldürülmesinin gerekçelendirilmesi ile ilgili olarak kendisi ve Savunma Bakanı Mark Esper arasında görüş ayrılıkları olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Ekibinin görüş birliği içinde olduğunu belirten Trump, spekülasyonların Süleymani’nin korkunç geçmişi karşısında önem taşımadığını savundu.

Trump geçen hafta yaptığı açıklamada, dört ABD elçiliğine saldırı planlanmış olabileceğini söylemiş, Esper ise bu konuda ellerinde kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

Süleymani, 3 Ocak gecesi Irak’ın başkent Bağdat’ta düzenlenen operasyonla öldürülmüş ve uluslararası toplum tırmanan gerginliğin savaşa dönüşmesinden endişe etmişti.

[UHA Haber Ajansı, 14 Ocak 2020]

Seksenler_2019 banner

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir