Gündem

Trump, Twitter kullanıcılarını engelleyemeyecek

ABD’de federal bir yargıç, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’daki bazı kullanıcıları engellemesinin Anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

trt 1 ile ilgili görsel sonucuABD New York Güney Bölgesi Federal Yargıcı Naomi Reice Buchwald, Başkan Donald Trump’ın Twitter kullanımıyla ilgili davada kararını açıkladı.

Yargıç Buchwald, Trump’ın Twitter hesabının kamusal bir alan olduğuna, tüm açıklamaların herkese açık olması gerektiğine ve bazı kullanıcıların engellenmesinin Anayasanın 1. maddesine aykırılık teşkil edeceğine karar verdi.

Yargıç, anayasal olarak hiç kimsenin görüşlerini açıklama hakkından mahrum bırakılamayacağı görüşünde.

Bu sebeple Trump’ın bazı takipçilerini engellemesinin yasal dayanağı da yok.

Kararla ilgili henüz Beyaz Saray ve ABD Adalet Bakanlığından bir açıklama gelmedi.

“Knight Foundation” vakfı, davayı ilk olarak, Trump’ın engellediği 7 Amerikan vatandaşı adına New York’ta açtı.

ABD Başkanı Trump, başkan seçilmeden önce kullanmaya başladığı “realDonaldTrump” Twitter hesabını halen kullanmaya ve birçok açıklamasını bu platformdan yapmaya devam ediyor.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir