Medya

Trump teflonla kaplanmış gibi

UHA HABER / ABD Temsilciler Meclisi, görevini suistimal etmek ve Kongre’de soruşturmayı engellemeye çalışmakla suçlanan Başkan Trump’ın Senato’da yargılanmasına oy çokluğuyla karar verdi.

Volksstimme gazetesi, hakkındaki azil süreci Senato’ya havale edilen Başkan Donald Trump hakkında, Trump’ın, muhalefetteki Demokratların lideri Nancy Pelosi’ye yönelik yazılı saldırısı utanmazlık olduğunu yazıyor.

ABD’de siyasi adabın çürüme sürecinin bir kez daha, devletin birinci adamı tarafından zirveye taşındığına dikkat çeken gazete, hem de Trump’ın, ‘azil haçlı seferi’ ve ‘Amerikan demokrasisine karşı açık bir savaş’ ifadelerini kullanarak gerçeği ters yüz ettiğinin altını çiziyor.

“Oysa başkanlığının başından beri demokrasi kurallarının içini boşaltmak ve her türlü denetimden kaçmak için elinden geleni ardına koymayan kendi idi” diyen gazete, “İster seks skandalı, isterse Ukrayna vakası olsun, Trump her türlü rezilliğinin üstesinden gelmeyi başardı. Gerçeklerle arası pek iyi değil; iç savaşın ne olduğunu ABD 150 yıl önce yaşadı. İlerici kuzey eyaletleri, aşırı muhafazakar güneylilere karşı galip gelmişti. Kuzey eyaletlerinin lideri de Abraham Lincoln’du. Cumhuriyetçilerdendi.” şeklinde yazıyor.

Aynı konuyu irdeleyen Märkische Oderzeitung gazetesi de, Başkan Trump’a verilen desteğin, onca kriz ve skandala rağmen azalmadığını ifade ediyor

“Tüm bu yaşananlar Trump’ın seçmenler nezdindeki popülaritesini zerre kadar etkilemiyor. Onu onaylayanların oranı belki çok yüksek değil ama sağlam bir destekçi kitlesi var. Cumhuriyetçilerin önde gelen isimleri de, bu durum değişmediği sürece, her ne kadar onu görgüsüz biri olarak görseler de desteklerini esirgemeyecektir. Hiçbir şey, hayır son üç yılda yaşanan ve Trump hakkında duyulan hiçbir şey onu etkilemedi. O telefon görüşmeleri, o skandallar… Her şey, sanki teflonla kaplıymış gibi bu adamın üzerinden kayıp gidiyor.”

Münchner Merkur gazetesi de ABD’nin tüm yaptırım uyarılarına rağmen, Almanya Başbakanı Merkel’in Rusya doğal gazını Almanya’ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 projesinden vazgeçmeyeceklerini açıklamasına yer veriyor.

Gazete haberinde, “Burnunun dikine gitmek çok da akıllıca bir tavır değildir. Ancak Merkel Almanyası Kuzey Akım Boru Hattı ile bunu her şeye rağmen deniyor ve şu anda Amerikan Kongresi’nin her iki kanadı tarafından yaptırımların onaylanmasının ardından, acemice yürüttüğü enerji politikasının sonucu olan cam kırıklarıyla karşı karşıya” bulunduğunu ifade ediyor.

Almanya hükümetinin izlediği manevralarla kendini yine bir çıkmaza soktuğunu anlamak için, Donald Trump’ın kendi ülkesinin çıkarlarını en sert biçimde ön plana koyan siyasetini beğenmek gerekmediğini yazan gazete, daha önce sığınmacılar ve nükleer enerjiyi terk etme politikalarında da yalnız başına hareket etmenin pahalıya patladığına dikkat çekiyor.

Gazete, Merkel’in bilançosunun bir hayal kırıklığı olduğuna değinerek, Almanya’yı enerji politikaları açısından Rusya’ya, dijital altyapı konusunda (bakınız 5G) Çin’e ve sığınmacı siyasetinde de Türkiye’ye bağımlı kıldığını ve bunun ‘dostların’ Berlin’e gerekli faturayı kesecekleri günün mutlaka geleceğini kaydediyor.

HABER : Tuba Nur TÜRKELİ & Almanya

[UHA Haber Ajansı, 29 Aralık 2019

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir