Dünya

Trump Ortadoğu’ya asker gönderileceği iddiasını yalanladı

UHA HABER / ABD Başkanı Donald Trump Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderileceği iddiasını yalanladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderileceği iddiasını yalanladı.

“ABD Savunma Bakanı İran’a karşı askeri bir plan sundu” iddiası

New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Trump yönetimine, İran’ın Amerikan güçlerine saldırması halinde uygulanacak askeri bir plan sunduğunu yazmıştı.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Donald Trump yönetimine sunduğu plan, İran’ın ABD güçlerine saldırması veya nükleer silah üretim çalışmalarına hız vermesi halinde uygulanacak.

120 bin asker gönderileceği öne sürülmüştü

New York Times planda, İran’ın Amerikan güçlerine saldırması halinde Orta Doğu’ya 120 bin asker sevkinin de öngörüldüğünü iddia etmişti.

Gazete, yönetimden 2 üst düzey yöneticiye dayandırdığı haberinde, Shanahan’ın planı bir toplantıda, Başkan Trump’ın güvenlik danışmanlarına sunduğunu aktarmıştı.

Haberde ayrıca, toplantıya ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, CIA Başkanı Gina Haspel, Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın katıldığını öne sürmüştü.

Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise, gazetede yer alan iddialarla ilgili yorum yapmaktan kaçınmıştı.

ABD ile İran arasında artan gerilim

ABD ile İran arasındaki gerilim, ABD Başkanı Trump’ın İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkelerinin 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamasıyla tırmanmıştı.

ABD Başkanı Trump, İran’ı daha geniş bir silah kontrol anlaşması yapmaya zorluyor. Bu kapsamda ABD bölgeye, 1 uçak gemisi ve B-52 bombardıman uçağı gönderdi.

İran ise ABD’nin kendisine karşı “psikolojik savaş” başlattığını ve ABD’nin bölgedeki güçlerinin kendileri için tehdit değil, hedef olduğunu açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, Reuters, TRT Haber

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir