Gündem

Trump o mektubu kaale alınmasın diye mi yazdı?..

UHA HABER / STAR Gazetesi Yazarı Mustafa KARTOĞLU, “Trump o mektubu kaale alınmasın diye mi yazdı?..” başlıklı makalesinde, Trump’ın, Erdoğan’a davetini 8 Ekim’de açıkladığını, yakışıksız, hadsiz mektubunu ise bir gün sonra, 9 Ekim’de gönderdiğini açıkladı.

İlgili resimKARTOĞLU, Cumnhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubun cevabını, aynı gün saat 16:00’da Barış Pınarı Operasyonu’nu başlatma emriyle verdiğini hatırlattı.

Mustafa KARTOĞLU, “Ama Trump’ın Washington davetini reddetmedi. Yani mektubu ‘yok’ saydı. Arkasından Trump’ın tweetleri geldi. Türkiye’yi ‘olası insani sorunlar’ı gerekçe göstererek tehdit etmeyi sürdürdü. ‘Mektup’ da, ‘tehditler’ de ‘devlet arşivine’ kaydedildi. Ama harekat planları değiştirilmedi. Trump da bunu ‘kabullendi’…ifadesini kullandı.

Trump’ın 9 Ekim’den itibaren Twitter mesajlarında, -harekata karşı çıkmakla birlikte- Türkiye’nin ortaya koyduğu gerçekleri de bir bir sıraladığına dikkat çeken Yazar KARTOĞLU,.

– “Türkiye sivillerin, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkların korunacağı ve insani bir krizin yaşanmayacağı konusunda taahhüt verdiğini” vurguladı.

-Daha önce sadece ‘Kürtler’den söz ederken; artık ‘PKK’ da demeye başladı.

-“Burada farklı gruplar var. PKK var, bizimle savaştılar ama toprak için savaşıyorlar. Biz de muazzam para ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

-“Başkan Obama PKK’yı devreye sokunca işler zorlaştı. Çünkü PKK Türkiye’nin ölümcül düşmanı. Onları ortaklığa dahil ettiğinizde durum zorlaşır“ dedi.

-“Kürtler ve Türkiye uzun yıllardır savaşıyor. Türkiye PKK’yı tüm teröristlerin en kötüsü olarak görüyor” sözleriyle, Kürtler derken PKK’yı kastettiğini teyit etti.

-“Kürtleri melekmiş gibi gösteriyoruz. PKK muhtemelen terör konusunda IŞİD’den daha kötü bir tehdit” sözleriyle teyidini tekrarladı.

-En son şöyle dedi: “Biz neden Suriye toprağını koruyoruz? Esad bizim dostumuz değil. Kürtler de melek değil. PKK’ya bakın. IŞİD (DEAŞ) PKK’ya saygı duyuyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü onlardan daha sertler. Kimse bunu söylemek istemiyor ama biz Kürtleri melekmiş gibi gösteriyoruz. Tamam, bizimle savaştılar ama büyük bir servet ödedik. Kürtlerin bir parçası olan PKK, IŞİD’den terör konusunda daha kötü. Muhtemelen daha büyük bir tehdit.”

-“Türkiye’nin NATO üyesi olduğuna” sık sık dikkat çekti.

-“NATO üyesi Türkiye’yle savaşmamız gerektiğini gerçekten düşünenler var mı?” ifadesini kullandı.

Trump’ın, bu süreçte iki şey daha yaptığına değinen KARTOĞLU,.

– ABC kanalının Türkiye’nin Suriye bombardımanına ait olduğu iddia ettiği görüntülerin aslında Kentucky’deki bir silah gösterisinde çekildiğini hatırlatarak, Türkiye’yi karalama kampanyasını deşifre etti.

-“Biz polis değiliz. Artık eve dönme zamanımız. Eğer Türkiye Suriye’ye giriyorsa bu Türkiye ve Suriye arasındadır” diyerek, PKK/YPG’yi Türkiye ile Rusya’nın inisiyatifine bıraktığını yazdı.

Mustafa KARTOĞLU, “Netice; Trump, ‘ağır bir ifade’ kullanarak belki de Erdoğan ‘kaale almasın’ diye yazdı bu mektubu. Yaptırım tehditleri ve belki de bazı uygulamalarla iç politikada kendisini sıkıştıran çevreleri yatıştırmayı tercih etti. Temel hedefi Suriye konusunu rafa kaldırmaktı. Bütün tweetlerine ‘bitireceğini’ söylediği SONU GELMEYEN SAVAŞLAR etiketini koyması da bunun göstergesi” olduğunu belirtti.

Trump’ın faydaları-zararları

Trump’ın, ‘Kürtler’ derken ‘PKK’yı kastettiğini netleştirdiğini; Suriye’de kendileriyle çalışanın PKK olduğunu ilan ettiğini açıklayan KARTOĞLU, bunu ABD ve Avrupalı gazeteciler ile analistler ve politikacıların da söylemine soktuğunu ve Olayın, “terör örgütü ile NATO müttefiki arasında tercih yapmak” olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Mustafa KARTOĞLU,  Trump’ın Türkiye’ye yönelik ‘yaptırım’ tehditlerinin ‘iç politikada kendisine baskı yapanları susturmaya’ yönelik olduğunu da gösterdiğinin altını çizdi..

Trump’ın aynı tweette hem Türkiye’nin haklılığını hem de Türkiye’ye yaptırımı dile getirerek zaman zaman Ankara’nın asabını bozduğunu açıklayan STAR Gazetesi Yazarı Mustafa KARTOĞLU, “Nihayet; Külliye’de, Trump’a ‘bilim ve teknolojisini alalım, ahlakını almayalım’ yaklaşımıyla davranılması kararı alındı. Ama Türkiye vakit kaybetti. “Washington’dakileri susturma” amaçlı da olsa, Türkiye’ye bazı yaptırımları uygulamaya koyma tehlikesinin hâlâ var olduğunu kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir