Gündem

Trump Ne Yapmaya Çalışıyor?

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

SETA Araştırmacı Yazar Veysel Kurt, “Trump Ortadoğu’ya yönelik bir hamle yapacaksa bunun bir ayağı İran’ı sıkıştırmak öbürü ise İsrail’i merkeze alan adımlar olacaktır” dedi.

Veysel Kurt, ile ilgili görsel sonucu

Veysel Kurt, ‘Trump Ne Yapmaya Çalışıyor?’ başlıklı bir yazıyı kaleme aldı. Kurt, makalesinde ‘Trump yönetiminden kovulan kovulana’ diyor..

Yaklaşık on beş aylık iktidar döneminde Trump’ın yirmiden fazla bakan ve üst düzey bürokratı kovduğunu ifade eden Veysel Kurt, Bunların arasında iki ulusal güvenlik danışmanı, FBI direktörü ve yardımcısı, Dışişleri Bakanı gibi doğrudan karar mekanizmasında yer alan önemli isimlerin bulunduğunu açıkladı.

Veysel Kurt, “Dikkat edilirse değişen isimlerin büyük bir kısmı güvenlik ve dış politikayı yöneten üst düzey figürler. Tillerson ve McMaster’ın görevden ayrılması oldukça kritik, çünkü yerlerine getirilen isimler bazı yönleri ile kamuoyunda tartışılan kişiler” dedi.

Her bir istifa ya da kovulmayı kendi bağlamında değerlendirmek ve anlamlandırmanın mümkün olduğunu hatırlatan Veysel Kurt, Ancak bu kadar ismin değişmiş olmasının da normal  olmadığını ve üstelik giden en üst düzey isimlerin Trump’ın kendi yaptığı atamalar olduğuna dikkat çekti.

SETA Araştırmacı Yazar Veysel Kurt, “Bu noktada akla gelen soru şu: Trump ne yapmaya çalışıyor, uygulamak istediği bir strateji var da kovulan isimler direnç mi gösteriyordu? Bu soruyu Amerikan kamuoyu da kendine soruyor. Fakat herkesin kafası karışık. Kimse bu değişimi doğru dürüst anlamlandıramıyor” ifadesini kullandı.

Bu kafa karışıklığının sebebinin aslında basit olduğunun altını çizen Veysel Kurt, Amerikan siyaseti ile ilgilenen gazeteci ve akademisyenlerin kafasında Amerikan stratejisi ile ilgili genel bir şablon bulunduğunu ve bütün gelişmelerin bu şablon çerçevesinde yorumladıklarını açıkladı.

Veysel Kurt, Ancak Obama’nın ikinci döneminden itibaren -İran nükleer meselesi hariç- kapsamlı bir stratejiden bahsetmek oldukça zor olduğunu,  bu çıkarsamaya Amerikan yönetiminin Arap Baharı ve özellikle Suriye krizi karşısında yaşadığı savrukluğa bakarak yapmanın mümkün bulunduğunu, Dış politikayı ticaret mantalitesi üzerine oturtan Trump’ın miras aldığı dağınıklığı toparlamaya yanaşmadığının görüldüğünü belirtti.

“Peki dış politika ve güvenlik alanında yaşanan bu kadar değişim neyin işareti?” diye değerlendiren  Veysel Kurt, Bu soruya cevap vermeye çalışan iki ana argümanın mevcut olduğunu söyledi.

Veysel Kurt,  “Birincisi Trump’ın sürekli bir kriz hali üreterek kendi dönemini kriz yönetimi üzerinden yürüttüğüne odaklanıyor. İkincisi ise Trump’ın dış politikada bir strateji üretmeye çalıştığını ve değişen önemli isimlerin bu nedenle değiştiğini düşünüyor” dedi.

Walt, Trump’ın oğul Bush’un yönetimine benzer bir noktaya geldiğini “Cheney yönetimine hoşgeldiniz” cümlesini kurduğunu hatırlatan Veysel Kurt,  Ayrıca Pompeo’yu süper-şahin, Bush yönetiminin şahini Bolton’u da extremist değil, bu yönetimin ortalaması olarak gördüğünü ifade ettiğini ve haksız da sayılmadığını kaydetti.

ABD İRAN’A SALDIRACAK MI?

SETA Araştırmacı Yazar Veysel Kurt, “Trump’ın kapsamlı bir strateji çerçevesinde hareket etmesini beklemeyelim. Parça parça fakat ciddi sonuçlar doğuracak adımlar atacaktır. Ortadoğu özelinde bunun bir ayağı İran, diğeri ise Filistin meselesi olacaktır. Pompeo ve Bolton’un İran ve Kuzey Kore karşıtı söylemleri ile krizlerin savaşla çözülebileceğine dair açıklamaları medyada dolanıp duruyor. İkisi de hem Kuzey Kore hem de İran’a karşı güç kullanılmasından yana. Hal böyle olunca Trump’ın İran’a yönelik müdahalesi tartışma konusu oluyor. Peki bu senaryo gerçekçi mi?” dedi.

ABD yönetiminin İran’a karşı daha sert söylemler takınmasının kaçınılmaz olduğunu açıklayan Veysel Kurt,. “Nükleer anlaşmayı da bir yıl içinde iptal edebilir. Dahası nükleer müzakere öncesi yaptırım dönemine de geri dönülebilir. Ancak doğrudan bir müdahale senaryosu çok gerçekçi değil, çünkü ABD bunun neye mal olacağının farkında olsa gerek. En basitinden ABD’nin Ortadoğu’da kırk bini aşkın askeri bulunuyor ve bir müdahale durumunda hedef olmaları kaçınılmaz olacak. Suud’u kullanarak İran’ı sınırlandırmak ise maliyetsiz fakat etkili sonuç üretme potansiyeli olmayan bir seçenek ve bölgesel bir kaos üretmekten başka bir işe yaramaz” deperlendirmesinde bulundu.

SETA Araştırmacı Yazar Veysel Kurt, Yeni Trump yönetiminin sürpriz hamlesinin Filistin’e yönelik olabileceğine dikkat çekerek, “Yüzyılın anlaşması” olarak sundukları planı dayatmayı merkeze alan bir stratejiyi uygulamaya koymanın peşine düşeceklerini ve ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararının bu planın önemli bir parçası olduğuna dikkat çekti.

“Planı kabaca şu şekilde tarif etmek mümkün” diyen Veysel Kurt yazısının son bölümünde, “Batı Şeria’nın Ürdün’e, Gazze’nin Mısır’a bağımlı olduğu bölünmüş bir Filistin toprağı ve Kudüs’ü başkent edinmiş bir İsrail. Bu senaryoda orta vadede Filistin diye bir ülke zaten var olmayacaktır. Özetle Trump Ortadoğu’ya yönelik bir hamle yapacaksa bunun bir ayağı İran’ı sıkıştırmak öbürü ise İsrail’i merkeze alan adımlar olacaktır. Elbette kolay olmayacak ve bu plan tıkır tıkır işlemeyecektir. Ancak bu planı uygulamaya koymanın bile kaotik sonuçları olacaktır” diye kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir