Dünya

Trump Mueller Raporuna Yönelik Sert Eleştirisini Sürdürüyor

UHA HABER / Amerika Başkanı Donald Trump Mueller raporuna yönelik sert eleştirilerine haftanın son gününde de devam etti.

Trump tweet mesajında, kendisinden nefret edenlerin ve raporu yazan kızgın Demokratlar’ın işbirliği olmadığı sonucuyla yıkıldıklarını belirtti.

Bu çalışmanın hiç başlatılmaması gerektiğini yineleyen Trump bir başka tweet mesajında da işbirliği veadaleti engelleme olmamasına rağmen radikal sol Demokratlar’ın insanların iyiliği için yasalar yapmadığınısadece soruşturma ve vakit kaybı için çaba harcadıklarını belirtti.

22 ay süren soruşturmanın sonunda yayınlanan 448 sayfalık raporda Trump’ın ekibinden herhangi birine Rusya’yla işbirliği yaptığı yönünde suçlama yöneltilmemiş ancak adaleti engelleme konusunda da Trump temize çıkarılmamıştı.

Raporda Trump’ın adaleti engellemeye yönelik en az 10 olayı mercek altına alınmıştı.

Perşembe günü yayınlanmasından bu yana Trump rapora yönelik sert eleştiriler yöneltiyor.

Trump Cumartesi günü de raporda kendisiyle ilgili açıklamaların uydurulduğunu ve tamamen yanlış olduğunu belirtmişti.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler ise Cuma günü celp yayınlayarak Mueller raporunun tamamının kendilerine verilmesini istedi.

Perşembe günü raporun redakte edilmiş hali yayınlanmıştı.

Nadler, Adalet Bakanı William Barr’ın redakte ettiği bölümlerin önemli gibi göründüğünü kaydetti.

Adalet Bakanlığı ise celp yayınlamanın “gereksiz” olduğunu belirtmişti.

Robert Mueller, Adalet Bakanlığı tarafından Trump’ın seçim ekibinin 2016 başkanlık seçimlerinde Rusya’yla gizli işbirliği yapıp yapmadığını araştırmak için 2017 yılının Mayıs ayında özel savcı olarak atanmıştı.

Mueller soruşturmasını 22 Mart’ta Adalet Bakanlığı’na sunmuştu.

Kongre’deki Demokratlar Trump’a yönelik azil süreci ihtimaline kapıyı tamamen kapatmıyorlar.

Ancak Demokrat üyeler bundan önce Trump’ın adaleti engelleyip engellemediği konusunda kendi soruşturmalarının da sonucunu bekleyeceklerini belirtiyor.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir