Dünya

Trump Haziran’da İngiltere ve Fransa’ya Gidiyor

UHA HABER / ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in davetini kabul ettiği ve Haziran ayında Londra’ya gideceği açıklandı. Trump’ın İngiltere’den sonraki durağı da Fransa olacak.

ABD Başkanı Donald Trump, eşi Melania Trump ile birlikte İngiltere’ye resmi ziyarette bulunacak.

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada Trump’ın, Kraliçe Elizabeth’in davetiyle 3 ila 5 Haziran’da İngiltere’de olacağı belirtildi.

ABD Başkanı ziyaretinde İngiltere Başbakanı Theresa May ile de bir araya gelecek.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan May, “İngiltere ve ABD’nin ortak tarihimiz ve çıkarlarımıza dayanan derin ve dayanıklı bir işbirliği mevcuttur. Bu resmi ziyaret, ticaret, yatırım, güvenlik ve savunma gibi alanlarda süregelen yakın ilişkilerimizi güçlendirmek ve önümüzdeki yıllarda daha fazla işbirliğini görüşmek için bir fırsattır” dedi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da Trump çiftinin, 6 Haziran’da Fransa’ya giderek Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geleceği bildirildi.

Trump’ın Avrupa gezisi, İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan Normandiya Çıkarması’nın 75’inci yıldönümünde gerçekleşecek.

Trump, İngiltere’de Portsmouth’ta çıkarma için düzenlenecek törene katılacak. Fransa’da da Normandiya’ya geçerek Colleville-sur-Mer’deki Amerikan Mezarlığı ve Anıtı’nı ziyaret edecek.

Almanların şifreli istihbarat ile yanlış kıyıda bekledikleri 130 bin Amerikan askeri, ‘D-Day/D Günü’ olarak adlandırılan 6 Haziran 1944’te Fransa’nın Normandiya kıyılarından girerek ülkedeki Nazi işgalini durdurmayı başarmıştı.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir