Dünya

Trump Adalet Bakanı Barr’dan Kendisini Aklamasını İstedi mi?

UHA HABER / Başkan Donald Trump, Adalet Bakanı William Barr’dan basın toplantısı düzenleyerek Ukrayna lideriyle Temmuz ayındaki tartışmalı telefon görüşmesinde yasaları delmediğini ilan etmesini istediği şeklindeki haberi reddetti.

Amerika’nın Sesi‘nde (VOA) yer alan haberde, Demokratlar, 25 Temmuz’daki görüşmede Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den, siyasi rakibi Joe Biden ve bir dönem Ukrayna gaz şirketinin yönetim kurulunda çalışan oğlu Hunter Biden’ın iş faaliyetlerini araştırmasını isteyen Trump’ın, Ukrayna’ya askıya aldığı yardımları bu talebinin karşılanması için koz olarak kullandığını ve federal yasaları deldiğini savunuyor.

İlk olarak istihbarat camiasından kimliği gizli tutulan bir yetkili tarafından ihbarı yapılan görüşmeyle ilgili ayrıntıların ortaya çıkmasından sonra Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde Trump hakkında azil soruşturması başlatılmıştı.

Trump geceyarısından hemen sonra paylaştığı Twitter mesajında, önce Barr’ı devreye sokmaya çalıştığı yolunda Washington Post gazetesinde yer alan haberi sert sözlerle reddetti.

Trump, haberin “tamamen gerçek dışı olduğunu” savunarak, “mevcut olmayan anonim kaynaklara dayanan bir başka yalan haber” ifadesini kullandı.

Basına yüklenmeye de devam eden Trump, İngilizce’de “ana akım medya” anlamına gelen “mainstream” kelimesini, “topal akım” karşılığına tekabül eden “LameStream”e çevirdi, medya için kullandığı “halkın düşmanı” nitelemesini yineledi.

Elimi BırakmaWashington Post gazetesi, Barr’ın, Beyaz Saray’ın Trump-Zelenski görüşmesinin dökümünü yayınladığı dönemde gelen talebi reddettiğini yazdı. Gazete, ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, talebin Başkan Trump’tan Beyaz Saray yetkililerine ve oradan da Adalet Bakanlığı’na iletildiğini kaydetti.

Trump görüşmede sakıncalı hiçbir unsurun olmadığını ısrarcı. Twitter mesajında da, “Sadece dökümü okuyun. Adalet Bakanlığı zaten görüşmede sorun olmadığına kanaat getirmişti” diye yazdı.

Başkan Trump’ın burada, Adalet Bakanlığı’nın Eylül ayında yaptığı bir açıklamayı kast ettiği sanılıyor. Açıklamada, bakanlık bünyesindeki Suç Dairesi’nin, “görüşmenin resmi kayıtlarının gözden geçirildiği ve yasalar çerçevesinde, kampanya finansmanı kurallarının ihlali olmadığı ve ilave bir adımın gerekmediğine karar verildiği” belirtilmişti.

Barr’ın Rusya soruşturmasının özel yetkili savcısı Robert Mueller’ın raporunun açıklanması öncesinde basın toplantısı düzenlemesi çok konuşulmuştu. Basın toplantısında, Trump ‘ın seçim kampanyasıyla Rusya arasında hiçbir gizli işbirliği olmadığının raporda ilan edildiğini savunan Barr, o dönemde Trump lehine çok fazla pembe tablo çizdiği gerekçesiyle yoğun eleştiri almıştı. Trump da masum olduğunu savunmak için Barr’ın sözlerine sık sık atıf yapmıştı.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir