Gündem

Trump 20 Yıllık Sosyalist İktidarı Yıkmak İstiyor

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Venezuela’daki darbe girişiminin dünya sisteminin krizine bir örnek olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Burhanettin Duran ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Duran, ABD’nin müdahaleci politikasının uluslararası ilişkilerde normların anlamını kaybettiğine ve çıplak menfaatlerin asıl olduğunu gösterdiğine işaret ederek, Trump yönetiminin ABD’nin ticaret savaşları, ekonomik yaptırımlar, müttefiklerin tehdit edilmesi, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin örtülmesi ve Venezuela’daki iç savaşa davetiye çıkaran yaklaşımı ile gündeme geldiğini ifade etti.

Trump döneminin bir özelliği olarak artık her şeyin çıplak şekilde gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Burhanettin Duran, ABD’nin menfaatlerinin çok net ortada olduğunu, Trump’ın 20 yıllık sosyalist iktidarı yıkmak istediğini, Petrol gelirleri ile yaşayan bir ülkede mevcut yönetime bu paraların verilmeyeceğini, onu başkan olarak tanımadığı  söylendiğinde, bunun darbe ve iç savaş anlamına geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Duran, Türkiye’nin tavrının burada darbenin ve iç savaşın kışkırtılmasına karşı çıkmak olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin bunu sadece Venezuela’da değil aynı şeyi Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için de yapıldığında dillendirdiğini söyledi.

“Venezuela’dakinden farklı olsa da Türkiye kendisi de 15 Temmuz hadisesi yaşadı” diyen Prof. Dr. Burhanettin Duran,  bunun ne anlama geldiğini iyi bildiğini işaret etti.

Prof. Dr. Duran, ABD’nin ve hatta Avrupa Birliği’nin (AB) Venezuela krizine müdahale ederken “özgürlük ve hukuk devleti” söylemi kullandığını  kaydederek, bu söylemin ABD’nin bir zamanlar yana yakıla anlattığı demokrasi promosyonu kadar güçlü argümanları içermediğini, aksine çıplak ABD menfaatlerini gösterdiğini açıkladı.

ABD Suriye ile ilgili görsel sonucu

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı

ABD’nin Fırat’ın doğusundan çekileceğini söylemesiyle Suriye’de yeni bir durumun ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Duran, ”Bu son final sahnesinden bir önceki sahne aslında. Son sahne bir siyasi geçiş sürecinin yapılmasıdır yani Astana ve Cenevre süreçlerinin birleştirilmesidir.” şeklinde ifade etti.

Prof. Dr. Burhanettin Duran, ABD’nin nasıl çekileceğinin henüz bilinmediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin tek başına buranın denetlemesini almak istediğini, gerekirse bunu tek başına kurabileceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın restinin ardından ABD yönetiminin güvenli bölgeyi, Rusya’nın Adana Mutabakatı’nı gündeme getirdiğine değinen Prof. Dr. Duran, Suriye’de Esed rejiminin iktidarda kalması durumunda 6 milyon mültecinin geri dönmeyeceğini ve bunun da hem Türkiye hem de Avrupa ülkeleri için ciddi bir sorun olduğunun altını çizdi.

Türkiye-Almanya ile ilgili görsel sonucu

Türkiye-Almanya ilişkileri

Prof. Dr. Burhanettin Duran,  Türkiye ile Almanya arasında son iki üç yılda yaşanılan gerginliklerin her iki ülkenin de stratejik çıkarlarına uygun şeyler olmadığını söyled.

Orta Doğu ve Akdeniz’den gelebilecek mülteci akınlarına karşı Türkiye’nin çok önemli güvenlik noktası olarak durduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Duran,  “Dolayısıyla ekonomik ilişkilerin zaten ne kadar derin olduğunu biliyoruz her iki ülke için. Alman medyasının ve siyasetinin Erdoğan karşıtlığı üzerinden ikili ilişkileri germesinin aşılması gereken bir husus olduğu açıktı. En son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti ile başlayan normalleşmenin daha hızlandırılması gerektiğini düşünüyorum.” diye ifade etti.

Aachen Anlaşması ve Brexit ile ilgili görsel sonucu

Aachen Anlaşması ve Brexit

Prof. Dr. Burhanettin Duran, Almanya ile Fransa arasında imzalanan Aachen Anlaşması’na da değinerek, iki ülke arasındaki entegrasyonun Avrupa’nın geleceği için çok kritik olduğunu açıkladı.

Brexit’in artık Birleşik Krallık’ın temel bir sorunu olduğuna dikkat çeken SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, ülkenin anlaşmasız AB’den çıkması durumunda bunun hem Avrupa-Birleşik Krallık ilişkilerine hem Birleşik Krallık ekonomisine çok büyük bir zarar vermesinin muhtemel olduğunu kaydetti.

KAYNAK : SETA

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir