Şehir Haberleri

Topraksız tarımla patates tohumu üretimi artıyor

UHA HABER / Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, topraksız tarım sistemiyle üretim kapasitesini yüzde 85 oranında artırmayı başardı.

Islah çalışmalarıyla yerli tohum çeşitlerini Türk tarımına kazandırdılar. Patates üretiminde toprağa bağımlılığı azaltmak için önemli mesafe katedildi.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, seralarda hayata geçirdiği topraksız tarım sistemiyle üretimi 25 katına çıkardı.

Uzmanların yoğun mesai harcadığı sistemde, patatesin kökleri kapalı bir alanda asılı kalıyor. Özel besin solüsyonu belli aralıklarla köklere püskürtülüyor. Sürekli kontrol edilen köklerdeki mini yumrular istenilen büyüklüğe ulaştığında hasat ediliyor.

Üretim kapasitesi yüzde 85 artıyor

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, topraksız tarım sayesinde hem tohumluk maliyetini düşürdüklerini hem de çiftçiler için daha fazla yumru elde ettiklerini söylüyor.

Klasik yöntemlerle bir saksıda ortalama 6 yumru elde edilebiliyor. Niğde’deki seralarda ise, bir kökten yaklaşık 150 patates tohumluğu elde etmek mümkün. Topraksız tarım sayesinde üretim kapasitesi yüzde 85 oranında artıyor.

Çiftçiler yetiştirilen tohumlukları, 2020 yılından itibaren üretimde kullanmaya başlayacak.

Haber: Sema Tekeli

NİĞDE, TRT Haber, UHA Haber Ajansı

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir