Türkiye

Toplumdaki deprem bilincini ölçmek ve toplumu depreme hazırlamak

UHA HABER / Yalova Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğretim üyesi ve Akademide Etik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fahri Apaydın, toplumdaki deprem bilincini ölçmek ve toplumu depreme hazırlamak için bir araştırma yürüttü.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, 2019 Ekim ayında yapmış olduğu araştırmayla ilgili (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na açıklamada bulundu.

Araştırmaya 313 kişinin katıldığını hatırlatan Prof. Dr. Apaydın, araştırma sonucunda oldukça ilginç sonuçlara ulaşıldığını  ve Yalova Üniversitesi olarak amaçlarının toplumdaki deprem bilincini ölçmek ve toplumu depreme hazırlamak için yapılması gerekenleri incelemek olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Apaydın, anket sonuçlarından elde verilerde, katılımcıların yaklaşık yarısının yaşadıkları konutların depreme dayanıklı olmadığını düşündüklerini, ayrıca eşyaları duvara sabitleme gibi temel depreme hazırlıkları yeterince yapmadığının görüldüğünü belirtti.

6502 nolu tüketicileri koruma kanununun da incelmiş olup kanunun bazı maddelerinin uygulanmadığının belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Apaydın, sözkonusu kanunda eksiklerin de tespit edildiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Apaydın, bunların ise toplumun depreme hazırlanmamasına da etki ettiğini belirlediğini, araştırma sonucunda iki temel önerinin geliştirilmiş olup bu önerilerin uygulanması sonucunda toplumun depreme hazırlanmasının hızlanacağına inandığının altını çizdi.

Yalova Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Apaydın, sözkonusu önerileri de şöyle sıraladı:

1. Bütün binaların girişine binayla ilgili bilgileri (yapım yılı, yapan, vb.) içeren bir künyenin herkesin görebileceği şekilde asılarak bina tüketicilerinin bilgilenme hakkını kullanmalarını sağlama,

2. Konutların ve iş yerlerinin satılırken ya da kiraya verilirken depreme dayanıklılık testinin yapılmasının zorunlu tutulması.

Prof. Dr. Fahri Apaydın, Akademide Etik Derneği olarak,‘deprem öldürmez, bina öldürür’ gerçeğinden hareketle afet ve deprem bilincinin toplumun her kesimine yayılmasını istediklerini  gerektiğini belirterek, Afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen, zihinsel dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

YALOVA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir