Türkiye

TİKA’dan Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), TRT işbirliğinde Küba Radyo Televizyon Kurumuna (ICRT) HD Yayınları alanında eğitim desteğinde bulundu.

TRT merkez binasında gerçekleştirilen eğitim boyunca Küba heyetine HD yapım ve Haber Stüdyosu, HD Ana Kumanda ve Uydu İletim Sistemleri ve 4K Kamera Sistemleri gibi konularda eğitim verildi.

Küba heyetine başkanlık eden Devlet Televizyonu Genel Müdür Yardımcısı Guillermo Manuel Pavon Pacheco, verilen destekten dolayı TİKA ve TRT’ye teşekkür etti.

Guillermo Manuel Pavon Pacheco, yapılan işbirliğinin kendileri için çok anlamlı olduğunu belirterek, gelecekte de işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

Ziyaret kapsamında çeşitli temaslarda bulunan Pavon, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ile işbirliği yapılabilecek alanlar hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

 TİKA’dan Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na Eğitim Desteği - 3

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çetin, TİKA’nın daha önce Küba’ya Güneş Enerjisi ve Nohut Yetiştiriciliği alanlarında destek verdiğini belirterek, Küba ile olan işbirliğinin artarak devam edeceğini vurguladı.

 TİKA’dan Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na Eğitim Desteği - 1

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), TRT işbirliğinde gerçekleştirilen bir hafta süren eğitim programının ardından, Küba devlet televizyonu heyetine TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu tarafından sertifikaları verildi.

TİKA faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde gerçekleştirdiği projeler  kapsamda TİKA’nın katkılarıyla Küba’da, Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na (ICRT) dublaj sistemi kurulmuştu.

Türkiye’nin Havana Büyükelçiliğinin girişimleri sonucunda TRT dizi filmlerin İspanyolca dublajlı olarak Küba devlet televizyonlarında gösterilmesi Küba yetkililerince memnuniyetle karşılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2015 yılı Şubat ayında Küba'ya ziyaretleri ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılı Şubat ayında Küba’ya ziyaretleri sırasında, TİKA ile ICRT arasında İspanyolca dublajların yapılabilmesi amacıyla Küba Devlet Televizyonunda dublaj sistemi teminine yönelik proje protokolü imzalanmıştı.

TİKA Başkanı Prof. Dr. Serdar Çam ve ICRT Başkanı Danylo Sirio Lopez arasında imzalanan protokol çerçevesinde dublaj sistemine ilişkin tüm malzemeler TİKA tarafından temin edilerek yetkililere teslim edilmişti.

Küba devlet televizyonlarında İspanyolca dublajlı TRT yapımı görsellerin gösterilmesi amacıyla başlatılan proje, Türkiye Radyo ve Televizyon Genel Müdürlüğü’nün kendi yapımları olan dizi filmler ve belgesel desteği ile yürütülecekti.

Küba Radyo ve Televizyon Kurumu yetkilileri desteklerinden dolayı TİKA ve TRT’ye teşekkürlerini ileterek iki ülke arasında işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulunmuştu.

KAYNAK : TİKA, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir