Ekonomi

Ticaret savaşları Alman ihracatını vurdu

UHA HABER / Uluslararası belirsizlikler Alman ekonomisinin en önemli payandalarından ihracatı vurdu. Haziran ayında ihracat bir önceki aya göre yüzde 0.1, bir önceki yıla göre de yüzde 8 geriledi. Uzmanlar 2019’dan ümitsiz.

ReklamAlman Federal İstatistik Dairesi, Almanya’nın ihracatının Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1, bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 8 oranında gerilediğini açıkladı.

Böylece Alman ekonomisinin en önemli kalemlerinden ihracatta, yaklaşık son üç yılın en büyük düşüşü kaydedilmiş oldu. Haziran ayında ithalat da yüzde 4,4 oranında geriledi.

Daire’nin verilerine göre 2019’un ilk altı ayında ihracat yüzde 0,5’lik hafif artışla 666 milyar 100 milyon euro olarak gerçekleşti. İthalatta ise yüzde 3’lük artışla 556 milyar 200 milyon euro seviyesine ulaşıldı.

Brexit’in olumsuz etkisi

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlik, dünya ekonomik konjonktüründeki zayıflama, Britanya’nın AB’den ayrılma sürecinde yaşanan sancılar ve “düzensiz” ayrılma riskinin ekonomide güvensizlik yarattığı belirtiliyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), ihracatta Haziran ayında kaydedilen düşüşün ardından 2019’un geri kalan kısmında da büyüme beklemediklerini açıkladı.

DIHK, daha önce ihracattaki yıllık artış tahminini yüzde 1,2 olarak açıklamıştı. DIHK dış ticaret sorumlusu Volker Treier, ihracattaki açık gerilemenin Alman şirketler için “nahoş bir sürpriz” olduğunu belirterek “Artan korumacılık ve uluslararası konjonktürdeki hissedilir zayıflama, ihracatı güçlü Alman ekonomisini doğrudan olumsuz etkilemektedir” dedi.

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık ve Brexit konusunda yaşanan çekişmenin dünya çapında yatırımcıları ürküttüğünü ve yatırım malları üreten Alman şirketlerini olumsuz etkilediğini belirten Treier, “Mali krizden bu yana en zayıf oran olsa da yüzde sıfırlarla yılı bitirebilirsek, anlaşmazlık ve krizlerle boğuşan dünya ekonomisi göz alındığında bu bile bir başarı” değerlendirmesi yaptı.

BERLİN, DPA, Reuter, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir