Türkiye

Ticaret Bakanı Pekcan: “Hedefimize ulaşmak için Ahilik ruhuna sıkıca sarılmayız”

UHA HABER / Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yüksek himayelerinde gerçekleştirilen ‘Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ne kapsamında yapılan Ticaret Bakanlığı Konya Esnaf Buluşması’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, günümüzde ahilik kültürünü yaşatanların esnaflar olduğunu ve ülke hedeflerine ulaşmak için ahilik ruhuna sıkıca sarılmamız gerektiğini söyledi.

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak esnafı merkeze alan çalışmalara devam ettiklerini ve önümüzdeki dönemde de çalışmaları sürdüreceklerini ifade etti.

“Ülkemizin hedeflerine ulaşması için ahilik ruhuna sıkıca sarılmaya ihtiyacımız var” diyen Pekcan, “Çünkü ‘güçlü esnaf, güçlü ekonomi’ düsturuna inanıyoruz. Esnafımızın güçlenmesi için attığımız adımlara her gün yenisini ekliyoruz. Bugün esnafımızın en büyük sorunu yüksek faiz oranları. Bakanlık olarak esnafımıza yüzde 6 faizle kredi kullandırıyoruz. Bazı sektörler için bu oran yüzde sıfır. Bildiğiniz gibi esnafımıza vergisel bir takım avantajlar da sunuyoruz” diye konuştu.

Bakanlık olarak esnaf ve sanatkarlar odalarıyla birlikte sektör raporları hazırladıklarını anlatan Bakan Ruhsar Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi’ni (ESBIS)yeniledik. Artık esnaflarımızla ilgili tüm işlemler ESBIS üzerinden yapılabiliyor. Her bir esnafımızın coğrafi konumunu, yaptığı işi bu sistemde tanıtacağız. Bu bilgilere anında ulaşıp paylaşmak mümkün olacak. Örneğin, bir ev kadını evinde çıkan bir tesisat sorununda ESBIS üzerinden ilgili işi yapan esnafımıza ulaşabilecek.”

Bakan Pekcan, Ticaret bakanlığının esnaflara www.kolaydestek.com adresine girerek, ihracat desteklerini öğrenmeye çağırdı.

Kağıtsız internete geçildiğini de anlatan Bakan Ruhsar Pekcan, “Artık kendi ofisinizden beyanname açıp, ihracatı sistem üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak ihracatı geliştirmek için en önemli şey esnafların birbirine destek olması… Birlik olun, rakip olmayın, birbirinize destek olun. Gelin size eğitim verelim ve ihracatı artıralım. Ayrıca akıllı ihracat otomasyonu diye yeni bir programımız var. İhracatçı olmak isteyen her firmaya dijital kimlik vereceğiz. Sistem üzerinden ürettiği ürünün ithal edildiği ülkeler, fiyat bilgisi, ithalatçı ülkedeki vergilendirme, ürün lojistiği gibitüm bilgi bu sistem üzerinden anlatılacak” dedi.

Konuşmasında kooperatifleşmenin önemine dikkat çeken Bakan Pekcan, 14 ilde bin 600 kadına kooperatifleşmeyi anlattıklarını belirtti. Kooperatif kurmayı çok kolaylaştırdıklarının altını çizen Ruhsar Pekcan, üç-dört kişinin bir araya gelerek il ticaret müdürlüklerine başvuru yapıp kooperatif kurabileceklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği desteğiyle Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi, Konya Büyükşehir Belediyesi desteğiyle gerçekleştiriliyor.

AGE Global Fuarcılık tarafından düzenlenen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi Selçuk Ecza Deposu, Şekerbank,Nevşehir Belediyesi ve Türk Hava Kurumu ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Ziraat Bankası’nın altın sponsor olarak destek verdiği Fuar ve Zirve’ye Necmettin Erbakan Üniversitesi bilimsel destek sağlıyor. Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’nin ana medya sponsorluğunu ise Turkuvaz Medya Grubu yayınlarından A Haber, A Para, Daily Sabah, Sabah Gazetesi, Lacivert Dergi, Radyo Turkuvaz ve Vav Radyo üstleniyor.

HABER : Semra ERDOĞDU & Konya

[UHA Haber Ajansı, 29 Kasım 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir