Avrupa Medya

Thüringen’deki darbenin amacı Merkel’i devirmek

Seksenler_2019 banner

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Almanya Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ, Alman basının yorum sütunlarının tamamında yer alan, Thüringen’de eyalet başbakanının sağ popülist ve İslam karşıtı AfD’nin desteğiyle seçilmesi üzerine başlayan siyasi krizi deeğerlendiriyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKTuba Nur TÜRKELİ, Handelsblatt gazetesinde yer alan  yaşanan siyasi krizle ilgi yorumunda, Thüringen eyalet meclisinde sadece beş koltuğu olmasına rağmen „merkez aday“ olduğu iddiasıyla başbakanlığa soyunan ve sağ popülist, İslam karşıtı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin de desteğiyle seçilen Hür Demokrat Parti‘nin (FDP) eyalet teşkilatı başkanı Thomas Kemmerich’i sorumlu tutuyor.

Thüringen’in başkenti Erfurt’ta yaşananların birinci sorumlusunun Kemmerich olduğuna dikkan çeken TÜRKELİ, çünkü kendisinin (Kemmerich) ‘merkezden bir aday‘ olduğunu ve bu adımıyla ‘siyasi bir mesaj vereceği‘ iddiasında ısrar ettiğinin altını çiziyor.

Onun (Kemmerich) dışında işlerin bu aşamaya gelmesinden ise FDP’nin Genel Başkanı Christian Lindner’in sorumlu olduğunu ifade eden Tuba Nur TÜRKELİ, önceki gün Lindner’in acilen Erfurt’a gidip zararı azaltmaya çabaladıysa da geç kaldığını ortaya koyuyor.

TÜRKELİ,  yaşanan kriz üzerine partisinin yönetiminden güven oyu isteyecek olmasının doğru bir adım olduğuna değinerek, “yalnız sadece FDP’nin değil, bütün demokrasinin zarar görmesine neden olan Thüringen vakasından sonra özeleştiri yapması da iyi olurdu.” diyor.

Frankfurter Rundschau gazetesinde de yer alam yorumla ilgili olarak da Gazeteci TÜRKELİ,  Thüringen sınırlarını çoktan aşan ve Almanya çapında büyük bir krize dönüşen olay üzerine, Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile krizin baş aktörü olan FDP’nin aşırı sağcı AfD ile ilişkilerini artık kesinlikle netleştirmesi gerektiğini savunduğuna vurgu yapıyor.

Tuba Nur TÜRKELİ, CDU ve FDP’nin, sadece bir tabuyu da yıkarak Almanya tarihinde faşistlerin de desteğiyle bir başbakan seçilmesini sağlamakla kalmadıklarını ifade ederek, İlaveten çok hareketli zamanların yaşandığı bir dönemde, büyük bir güven sarsıntısına ve belirsizliğe de neden olduklarını belirtiyor.

Stuttgarter Zeitung gazetesinin de AfD’nin en radikal kanadının bulunduğu Thüringen’de, çoğu poltikacının “Nazi” diye nitelediği Björn Höcke ile flörtün, zaten yüzde beş barajı sınırında var olma mücadelesi veren Hür Demokratları yok olmanın eşiğine getirdiği görüşünde bulunduğunu aktaran Gazeteci TÜRKELİ, Die Tageszeitung’nin (taz) ise Thüringen’de Sol Partili başbakan seçilmesini engellemek için oynanan oyunun arkasında bir komplo planı olduğundan emin olduğunu açıklıyor.

taz: Thüringen'deki darbenin amacı Merkel'i devirmek ile ilgili görsel sonucu

TÜRKELİ’nin aktardığına göre, ve bunun FDP’den çok asıl CDU’da büyük çatışmalar yaratacığı görüşünde.

“Ortalıkta dolaşan iddialara bakılırsa CDU’nun en muhafazakar kanadı olan Değerler Birliği (Werte-Union) Thüringen’de yaşanan darbeyi önceden en ince ayrıntısına kadar özenle planlamış” olduğuna vurgu yapan Gazeteci Tuba Nur TÜRKELİ, Amaçları da Başbakan Merkel ile CDU’nun lideri ve Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’i yerlerinden etmek. Yoksa (ezeli rakipleri) Friedrich Merz’in önceki gün tartışmalı uluslararası finansman devi BlackRock’taki denetim kurulu başkanlığı görevini bırakacağını açıklaması ve partisi CDU’daki yenilenme sürecinde daha aktif görev alacağını duyurması tesadüf değil.“ şeklinde kaydediyor.

[UHA Haber Ajansı, 08 Şubat 2020]

sampiyon banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir