Gündem

Terörle mücadeleye sürülen kara leke: Hampic Sasunyan davası

UHA HABER / Türk diplomasi tarihinde 1970’li yıllardan 1990’lara kadar olan dönem, Ermeni milliyetçisi terör örgütleri tarafından Türk diplomatlara düzenlenen suikastlarla anılıyor.

ASALA ve JCAG-ARA gibi terör örgütleri, 31’i diplomatik görevli olmak üzere, onların aileleriyle birlikte toplamda 58 Türk vatandaşını öldürdü.

Gerçekleştirilen saldırıların ardından şehit düşen diplomatların katil zanlılarından bazıları yakalanmış, bazıları ise bugüne kadar ele geçirilemedi.

Söz konusu saldırılardan biri, 28 Ocak 1982’de Hampig Sasunyan ve suç ortağı Krikor Saliba tarafından Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’a düzenlenen suikast.

Sasunyan kısa süre sonra yakalanmış olsa da, suç ortağı Saliba Lübnan’a kaçmış ve daha sonra hakkında kesin bilgi alınamadı.

Eylemin ardından Arıkan’ın cinayeti terör örgütü JCAG tarafından üstlenildi. Sasunyan ise çıkartıldığı mahkemede suçlu bulunarak “şartlı tahliyesiz ömür boyu hapis cezasına” çarptırıldı.

Daha önce AVİM yazılarında belirtildiği üzere Hampig Sasunyan, mahkûmiyetinin 25. yılı olan 2003’ten itibaren düzenli olarak şartlı tahliye başvurusu yapmaya başladı[1].

2006, 2010, 2013, 2015, 2016 ve 2018 yıllarındaki şartlı tahliye talepleri bir istisnayla reddedildi, 2016 yılındaki talebi Kaliforniya Şartlı Tahliye Kurulu tarafından kabul edilerek o günkü Vali Jerry Brown’a gönderildi, ancak Vali Brown’un itirazıyla reddedildi.

2018 yıllında ise şartlı tahliye isteği Sasunyan’ın “toplum için makul olmayan bir güvenlik riski teşkil etmesi” nedeniyle kurul tarafından reddedildi[2].

Aralık 2019 itibariyle tekrarladığı şartlı tahliye başvurusu kabul edilen Sasunyan hakkındaki karar bir kez daha Vali’ye gönderildi.

Öncelikle dikkat çeken husus, 2018 yılında “toplum için makul olmayan güvenlik riski” taşıyan bir kişinin iki sene içerisinde ciddi oranda düzeldiği iddiası.

2016 yılında Türkiye-ABD arasındaki gerginliği fırsat bilerek lobicilik yapan Ermeni milliyetçisi radikal çıkar gruplarının, bir kez daha, ABD’de oluşan Türkiye karşıtı havayı fırsat bilerek Şartlı Tahliye Komitesini etkileyebildiği görülüyor.

Kaldı ki, Sasunyan’a destek uzun süreden beri devam ediyor. Sasunyan’ın destekçileri daha önce de tahliyenin gerçekleşmesi adına bağışlar toplamış ve propaganda faaliyetleri yürüttüler[3].

Bu desteğin en yakın örneği, geçtiğimiz aylarda ABD’deki Batı Ermeni Kilisesinden Papaz Rafi Garabedian’ın Sasunyan’ı cezaevinde ziyaret etmesi ve ardından birlikte çekilmiş fotoğraflarını kilisenin internet sayfasında yayınlaması.

Böylece terörist geçmişi tescilli katil Sasunyan’a verilen destek dini bir boyut da kazandı4].

Kaliforniya eyaleti gibi Ermeni nüfusun yüksek olduğu bir bölgede, Kilise aracılığıyla desteklenen birinin, salıverilmesi için gösterilen çabalar, radikal Ermeni milliyetçiliğinin ve Türk düşmanlığı üzerinden kurulan söylemin ulaştığı boyutu da ortaya koyuyor.

Şartlı tahliye için başlatılan süreçte Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’un önemli bir pozisyonu bulunuyor.

27 Aralık 2019 tarihinde, teröristin Kaliforniya Tahliye Kurulu tarafından onaylanan şartlı tahliye talebi yaklaşık 120 günlük süreçten ve hukuki prosedürlerden sonra valinin tekdirine sunuldu.

Kaliforniya Valisi, tahliye kararına 30 gün içerisinde itiraz edebiliyor. Bu noktada Vali Newsom’un bu sürecin sonunda atacağı adım, ABD’de yaşayan Türklerin yaşadıkları ülkeye olan güvenlerini de etkiliyor.

Türkiye-ABD arasındaki gerilimi fırsat bilen çıkar gruplarının ve güncel siyasetin etkisiyle alınacak müspet bir karar yalnızca Türkiye-ABD ilişkilerini etkilemeyecek, ABD’de yaşayan Türkleri de, kuşkusuz, derinden etkileyecek.

Kuşkusuz Sasunyan’ın tahliyesi yönünde alınacak bir karar, terörle mücadele konusunda 2000’li yılların başından beri dünyada en çok operasyonu yapan ülke olarak ABD’nin sorgulanmasına da neden olabilecek.

ABD yasalarına göre terörizmin tanımı; siyasi olarak tasarlanmış, savaşmayan hedeflere karşı işlenen ve kitleyi etkilemeyi amaçlayan motive edilmiş şiddet hareketi olarak ifade ediliyor[5].

Bu durumda Kemal Arıkan cinayeti de ABD yasalarına göre bir terör suçu. Yapılan eylemi bir terör örgütü üstlendi.

Her ne kadar Sasunyan daha sonradan itiraz etse de, kendisi ve hatta kardeş Harot Sasunyan bu örgüte mensup. Dolayısıyla, Hampig Sasunyan’ın tahliyesi yönünde çıkacak bir karar, ABD’nin kendi değerleri ve özellikle terörle mücadele yasalarıyla çelişen bir durum ortaya çıkartacak.

Terör gibi tüm dünya ülkelerinin ortak çabasının bulunduğu ve ciddi operasyonların yürütüldüğü bir dönemde, bir teröristin serbest bırakılmasının teröre teşvik edici bir algılama yaratması kaçınılmaz.

Olası bir başka sonuç ise, terör faaliyetlerinden tutuklu bulunan diğer mahkûmlar için, Sasunyan davasının bir emsal oluşturabilmesi ihtimali. Bu itibarla, Vali Newsom’un son derece hassas davranması gerekiyor.

[1] “Deny Parole to Terrorist Hampig “Harry” Sassounian,” Stop Terrorıst Parole, Son erişim 18 Ocak 2020,  https://www.stopterroristparole.org.

[2] Ali M. Taşkent, “Kaliforniya Eyaleti Terörizmle Mücadeleden Yana Bir Karar Verebilecek Midir?” 09 Ocak 2017, https://avim.org.tr/tr/Yorum/KALIFORNIYA-EYALETI-TERORIZMLE-MUCADELEDEN-YANA-BIR-KARAR-VEREBILECEK-MIDIR.

[3] “More Than $70 000 Raised for Hampig Sassounian Defense Effort,” Asbarez, 25 Şubat 2002, http://asbarez.com/46446/more-than-70-000-raised-for-hampig-sassounian-defense-effort/.

[4] Berfin M. Ertekin, “Hampig Sasunyan’a Piskoposluktan Ziyaret,” Avrasya İncelemeleri Merkezi, 16 Eylül 2019, https://avim.org.tr/tr/Yorum/HAMPIG-SASUNYAN-A-PISKOPOSLUKTAN-ZIYARET.

[5] 28 C.F.R. Section 0.85, https://www.govinfo.gov/content/pkg/CFR-2010-title28-vol1/pdf/CFR-2010-title28-vol1-sec0-85.pdf.

KAYNAK: Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) & Ankara

[UHA Haber Ajansı, 23 Ocak 2020]

3'te 3 Tarih banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir