Türkiye

Terör yuvası Mahmur’da neler oluyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha uyarmasının ardından gözler Birleşmiş Milletler’e, fiiliyatta ise terör kampı olan Mahmur’a çevrildi.

Kandil-Sincar ve Suriye hattındaki kritik yerlerden biri haline dönüşen Mahmur için ilk operasyon sinyali bu sözlerle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti.

Erdoğan, “Bağdat yönetimi ‘ben bu işi çözerim’ dediği takdirde ne ala ama ‘çözemem’ dediği takdirde biz kimseden icazet almayız, Sincar’ı da vururuz Kandil’i de vururuz, bunu ilk defa dillendiriyorum Mahmur. Mahmur çok önemli” demişti.

Peki Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarından Mahmur’da aslında neler oluyor? Mahmur Kampı’nda ve içinde yaşananlar TRT Haber’de…

Birleşmiş Milletler gözetimindeki Mahmur, Irak’ın kuzeyinde Musul’da, Erbil’e yaklaşık 100 kilometre mesafede.

Terör örgütü PKK’nın kontrolündeki Mahmur, örgütün lojistik üslerinden biri konumunda. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Mahmur’un teröristlerin kuluçka yuvası haline geldiğini defaatle vurguladı.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuKontrol ve güvenlik noktaları PKK’nın kontrolünde

Irak’ta terör örgütü PKK faaliyetlerine etkin bir şekilde devam ediyor. Kandil’in yanında aynı zamanda Sincar ve Mahmur bölgelerinde de etkin bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Mahmur’daki kontrol noktaları ve güvenlik noktaları tamamıyla PKK’nın kontrolü altında.

60 kişiden oluşan örgüt elebaşı hükmediyor

13 binden fazla terör örgütü üyesinin bulunduğu kampa, 60 kişiden oluşan örgüt elebaşı hükmediyor. Kampta, askeri, siyasi eğitim, diplomasi, teşkilat eğitimi yapılıyor ve Kandil’e gönderiliyor.

Mahmur’daki gruplar sadece Türkiye’yi tehdit etmiyor. Hem IKBY’deki hükümete hem de halka yönelik büyük tehlike arz ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nden yardım alındı

DEAŞ’lı teröristler, 2014 yılında Mahmur kentini ele geçirdi. Daha sonra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçleri kenti geri almayı başardı. BM’nin çekilmesiyle birlikte kampta yaşayan terör örgütü PKK yandaşları, DEAŞ’a karşı mücadele bahanesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nden yardım aldı.

Çok sayıda silah ve mühimmatın saklandığı kampta yaşayanlar, PKK tarafından kullanılıyor. Mahmur ilçesi Irak hükümetinin kontrolüne geçmesine rağmen, kampın yönetimi, güvenliği terör örgütü PKK tarafından sağlanıyor.

Ankara gerekli önlemlerin alınmasını istiyor

Ankara, Bağdat yönetiminin bu konuyla ilgili harekete geçerek gerekli önlemleri almasını istiyor. DEAŞ saldırıları ile birlikte Kandil’den sürekli silahlı üyelerini bölgeye gönderen PKK, tüm ilçenin kritik noktalarındaki Peşmergeleri de çıkartmış durumda.

16 Eylül Kerkük operasyonlarında Sincar ile birlikte Irak ordusunun kontrolüne geçen Mahmur, halen 2’nci bir Kandil gibi terör örgütü faaliyetlerini yürütüyor.

Kaynak: TRT Haber

 

 

Bu haberi paylaşınız!

banner9

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir