Gündem

Terör örgütü YPG/PKK köpek için bile haraç kesmiş

 

Afrinliler, örgüt baskısından kurtularak yaşadıkları zorlukları ve örgütün iç yüzünü anlattı.

Afrin’in Cinderes beldesine bağlı Muhammediye köyü Muhtarı Ahmet İbrahim, terör örgütünün okullarda Arapça ve Kur’an-ı Kerim eğitimini yasakladığını belirtti.

Ders müfredatları örgüte özeldi

İbrahim, “Ders müfredatları onlara (örgüte) özeldi. Okullarda eğitim verilmezdi. Eğlence ve kahve içme yeriydi. 12 yaşında oğlum var, daha adını yazmayı bile bilmiyor” dedi.

“Zeytin hasadı döneminde de ayrı haraç keserlerdi”

Örgütün haraç uygulamalarıyla ilgili de İbrahim, “Örgütün biri aylık diğeri yıllık haraç uygulaması vardı. Zeytin hasadı döneminde de ayrı bir haraç keserlerdi. Biz Kürt veya Arap ayrımcılığı yapmayız. Kürtlerin tümü PKK’lı değil. Biz uzun zamandır beraber yaşıyoruz ve komşuyuz” ifadelerini kullandı.

Çiftçilikle geçimini sağlayan 60 yaşındaki Ali Halaf da örgütün bütün sivillere zulmettiğini, keyfi vergi uygulamaları nedeniyle halkın zor geçindiğini söyledi.

Beslediği hayvan başına 190 Türk Lirası istediler

Halaf, “Fakir veya zengin hiç fark etmez, haraç ödeyeceksin. Benden beslediğim hayvan başına 25 bin Suriye lirası (190 Türk lirası) istediler. Köpek için bile haraç kestiler. ‘Verecek param yok’ dedim. Köyümden çıkmak için 5 gün istedim ama çıkarmadılar” dedi.

Halaf, örgütün, hayvanlarına yem almak için başka bölgeye giderken yolda 50 bin Suriye lirası (380 Türk lirası) haraç kestiğini kaydetti.

“İki torunumu infaz ettiler”

Örgütün köylerini işgal etmeden önce kendisinin ve amcasının çocuklarının Türkiye’ye sığındığını anımsatan Halaf, “Bize yakın olan Kureyriyah köyünün TSK ve ÖSO unsurları tarafından temizlemesi sırasında onlar (örgüt) ‘siz Araplar hainsiniz’ diyerek iki torunumu infaz etti” diye konuştu.

Cinderes’teki okullarda 30 yıl Arap Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalışan Ebu Semir de “Yaklaşık 4 yıl önce okul müfredatı değiştiriliyor diye bizi dışarı attılar. Kürt öğrenciler bile okullara gitmez oldu. Yetersiz ve diplomasız kişileri öğretmen olarak atadılar” dedi.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir