Gündem Şehir Haberleri

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “Bu plan yeniden yapılmalı”

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “Yalova’yı adeta sanayi kenti yapan 50 bin ölçekli planlar yeniden yapılmalıdır. STK olarak görüşlerimiz soruldu ancak hiç dikkate alınmadı.. Neresinden bakarsanız bakın karşımıza birçok sorunlar çıkıyor.” dedi.

Faruk Tezcan, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Muhabirine planla ilgili görüşlerini yansıttığı açıklamasında, plan yapılırken toplumun çok geniş kesiminin görüşünün alınmadığını belirterek,  STK olarak görüşlerini  yazılı olarak verdiklerini, ancak hiç dikkate alınmadığını açıkladı.

Kısa süre önce yapılan ve Yalova’yı da kapsayan Bütünleşik İzmit Körfez Planı’nın sanayinin kıyı şeridinde yaratabileceği riskleri çok açık bir şekilde ortaya koyduklarını hatırlatan Faruk Tezcan,  50 binlik planlarda bunun tamamiyle göz ardı edilmesinin en büyük hata olduğuna dikkat çekti.

Faruk Tezcan, Plana konan OSB ve sanayi alanlarının 650 bin kişilik bir nüfus öngördüğünü , bu artışın yaratacağı susuzluk, hava kirliliği, tarım topraklarının heba edilmesi, sıvı ve katı atık problemleri ve ulaşım gibi birçok sorunla boğuşacağı anlamına geldiğini ifade etti.

“Yalova’da bu sanayi kesimini doyuracak işsiz yoktur” diye konuşan Faruk Tezcan,  tersanelerde olduğu gibi İstanbul’dan işçi taşınacağını  ve bu işçilerin konut problemlerinin başlayacağını, kısaca 50 binlik planların Yalova’da kalıcı sorunların da başlayacağı bir dönem olacağını belirtti.

Tema Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “Depremsellik konusu dikkate alınmamıştır. Orman sınırları eski mescere haritaları dikate alınarak planlama yapılmıştır. Ormanla ilgili devam ettiği söylenen 2000 dolayındaki dava sonuçlarına göre nasıl bir tavır alınacaktır. Sanayiye ayrılan yetmezmiş gibi plan notlarında 8.4.3.8 numaralı bölümde açıklandığı üzere sanayiye yeni gereksinimler olduğu zaman 10 hektarlık alanı bulan kuruluşlar yeni OSB alanları için talepte bulunabilecektir. Bu planda sanayi ile ilgili bölümün önünü açık bırakmaktadır. Tarımsal ARGE kuruluşu olarak gurur duyduğumuz Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisi organize tarım ve hayvancılık alanı olarak planda yer almıştır” dedi.

Bu plan yeniden yapılmalı ile ilgili görsel sonucu

Faruk Tezcan, Kent Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda çeşitli kurum ve kuruluşlarca planla ilgili çeşitli eleştirilerin dile getirildiğini belirterek,  Planı savunan iyi olmuş diyen bir kimsenin olmadığını, bu planın daha geniş kitlelerin görüşünün alınarak ve il çapında bir referandum benzeri oylama yapılarak uygulamaya konmasının en iyi yol olacağını kaydetti.

YALOVA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir