Ekonomi

TCMB’nin Cesur Faiz Kararının Arkasındaki Faktörler

 

UHA HABER / SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nurullah GÜR, “Piyasaların, Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısından yaklaşık 250 baz puanlık bir faiz düşüşü bekliyordu. Ancak bir taraftan da faiz indiriminin 400 baz puana kadar gerçekleşebileceği ihtimali piyasa oyuncularının zihinlerinin bir köşesinde duruyordu” şeklinde yorumluyor.

SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nurullah GÜR

“Beklentilerin böyle şekillendiği bir ortamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelen 425 baz puanlık cesur faiz indirimi, piyasalarda şok etkisi yaratmadı” diyen Doç. Dr. Nurullah GÜR, Kur, tahvil faizi ve borsa gibi finansal göstergelerin olağan seyrini sürdürdüğünü belirterek, “Para Politikası Kurulu (PPK) karar metni ele alındığında TCMB’nin cesur faiz kararının arkasında üç faktörün olduğu görülüyor”dedi.

***

  • TCMB, işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın katkısıyla düşüşe geçen enflasyonun yılsonu seviyesinin önceki öngörülerinin (Nisan ayı enflasyon raporu) altında bir noktada gerçekleşebileceğini düşünüyor.
  • Ekonomik aktivitede son dönemde ihracat ve turizm gelirlerindeki artışın etkisiyle ılımlı bir toparlanmanın olduğuna vurgu yapılıyor. İç talep ise zayıf seyretmeye devam ediyor. TCMB, bu tip bir toparlanmanın enflasyonda öngörülemeyen bir değişikliğe neden olamayacağını hesap ediyor.
  • Fed ve Avrupa Merkez Bankası gibi ana oyuncular, küresel ekonomik aktivitenin yavaşladığı bir ortamda para politikasında gevşemeye gideceklerinin sinyallerini veriyorlar. Bazı ülkelerin merkez bankaları faiz indirimine gitmeye başladı. Devamı da gelecek gibi görünüyor. Bu akım, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri faiz ve kur cephelerinde elini rahatlatıyor.

Doç. Dr. Nurullah GÜR, “nominal faiz değişmezken enflasyonun düşüşe geçmesiyle birlikte reel faizin yüksek kalmasından dolayı TCMB’nin yıl sonuna kadar yaklaşık 600-700 baz puanlık faiz indirimine gideceği konuşuluyordu” dedi.

“TCMB 425 baz puan ile önden yüklemeli bir faiz indirimi yapmış oldu” diyen Doç. Dr. Nurullah GÜR, yıl sonuna kadar takvimde üç PPK toplantısı daha olduğunu ve bu aşamadan sonra TCMB yılsonuna kadar yapacağı olası faiz indirimlerini daha kademeli bir şekilde gerçekleştirebileceğini açıkladı

Doç. Dr. Nurullah GÜR, yeni dönemde TCMB’nin ayrıca iletişim kanallarını daha etkin bir şekilde kullanarak sözlü yönlendirmeyi bir politika aracı olarak ön plana çıkarması beklendiğini ve geçmiş dönemdeki örneklere kıyasla kelime sayısının iki kattan fazla artan karar metninin bu ihtimali güçlendirdiğini ifade etti.

“Merkez Bankası’nın politika faizi, piyasa faizleri açısından sinyal etkisi vazifesi görüyor” açıklamasında bulunan Doç. Dr. Nurullah GÜR, “Bu aşamadan sonra piyasa faizlerinin de bir kademe gerilemesi beklenir. Piyasa faizlerinin bundan ne derece etkileneceği; mevduatlar, yabancı fon miktarı ve kredi talebindeki değişimin yanı sıra bankaların kredi verme iştahına bağlı” olduğunu kaydetti.

SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nurullah GÜR, Ekonomik kararlarda her daim ödünleşme (trade-off) ilkesi geçerli olduğunun altını çizerek, “TCMB’nin faizleri indirmesi, bir taraftan kredi piyasasının orta vadede yeniden canlanmasını sağlayabilir” dedi

Doç. Dr. Nurullah GÜR, Reel faizin düşmesi, bir diğer taraftan ise döviz kurlarının dış siyaset ve küresel ekonomiye yönelik haber akışına daha duyarlı hale gelmesine neden olabileceğine dikkat çekerek, “Sürpriz bir haber akışının yaşanmaması bu riski azaltır. Diplomatik hamlelerle dış siyasete dair belirsizliklerin azalması ve küresel ekonomiye yön veren büyük merkez bankalarının parasal gevşemeye gitmesi gibi durumlarda içeride ekonomi yönetiminin hareket alanı genişleyecektir” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Nurullah Gür

Ekonomi Araştırmaları Direktörü
2006 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümden 2008 yılında yüksek lisans derecesini aldı. Doktora derecesini 2012 yılında University of Essex’den aldı. Gür, halen İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ekonomik gelişme, finans-reel sektör ilişkisi ve uluslararası politik iktisat alanlarında çeşitli uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir