Magazin

Taylor Swift konserinde gizli yüz tanıma teknolojisi kullanıldı

ABD’li pop şarkıcısı Taylor Swift’in geçen mayıs ayında Kaliforniya’da verdiği konserde alınan güvenlik önlemleri kapsamında yüz tanıma teknolojisinin gizlice kulanıldığı ortaya çıktı.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucuNBC’nin Rolling Stone Dergisi’ne dayandırdığı haberine göre 18 Mayıs’ta, Rose Bowl Stadı’ndaki konserindeki uygulama ile şarkıcının ‘takıntılı’ ve kendisini sosyal medyada rahatsız eden hayranlarının tespit edilmesi amaçlandı.

Bunun için, stadyuma yerleştirilen ayaklı ekranların içine karşıdan bakıldığında görülemeyecek kameralar entegre edildi.

Konser için stada gelenler, Swift’in konser öncesi yayınlanan prova görüntülerini bu ekranlardan izledi.

Bir yazılım desteği ile çalışan kameralar İzleyiciler ekrana baktıklarında kayıt aldı.

Ekranlara yerleştirilmiş kameralar gizlice yüz taraması yaptı

Reuters

Taylor Swift hayranları habersiz şekilde fotoğraflandı ve elde edilen görüntüler, daha önceden kaydedilen, şarkıcının yüzlerce sorunlu hayranının görüntüleri ile karşılaştırıldı.

Organizasyon yetkilileri, sistemin nasıl çalıştığına dair kamera sistemlerinin üreticisi şirketten brifing almış olduklarını açıkladı.

Taylor Swift’in “Reputation” adını verdiği konser dizisi kapsamında başka konser alanlarında da bu teknolojinin kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor.

Yüz tanıma teknolojisi, dünyada pek çok devlet, güvenlik teşkilatı ve özel güvenlik şirketi tarafından kullanılıyor.

‘Konsere gelenlere yüz taraması uygulandığı söylenmeli’

Kumarhane işletmelerinin de hile yapan müşterilerini tespit etmek için başvurduğu bu teknoloji Facebook gibi sosyal medya platformu ile iPhone gibi cep telefonu üreticileri tarafından da kullanılıyor.

ABD’de bazı insan hakları kuruluşları, teknolojinin, konser alanları gibi mekanlarda insanların bilgisi dahilinde kullanılması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir