Şehir Haberleri

Tarihi Uzunçarşı’ya Tarihi Dönüşüm

Sakarya’nın Tarihi Uzunçarşı’da dönüşüm çalışmaları tamamlandı ve  yarın  saat 14.00’da açılışı gerçekleştirilecek.

Başkan Zeki Toçoğlu ile ilgili görsel sonucu

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamaya göre, Tarihi Adada tarihi dokuyu koruyarak147 yapıyı restore ettiklerini ve   şehir kimliğine kazandırdıklarını söyledi.

Tarihi Uzunçarşı’da başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını  ifade eden . Başkan Toçoğlu, esnaf temsilcileriyle bir araya geldiğini hatırlatarak, Tarihi Uzunçarşı’da tarihi bir dönüşüm yapılacağını müjdelediğini ifade etti.

Zeki Toçoğlu, Proje belirlenmesinin ardından Anıtlar Kurulu’ndan onay alındığın belirterek,  ihalesinin gerçekleştirildiğini  ve ilk kazmanın vurulduğunu anlattı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bugün ise çalışmaların tamamlandığı Tarihi Uzunçarşı’nın, yarın açılışın ardından yeniden şehrin cazibe merkezi olacağını söyledi.

Tarihi doku tamamen korundu
Tarihi Uzunçarşı’da nasıl bir dönüşüm yapıldığını da aktaran Başkan Toçoğlu, “Tarihi çok eskiye dayanan Uzunçarşı’da dönüşüm çalışması için esnaflarımızla bir araya geldik ve projemizi hazırladık. Anıtlar Kurulu’ndan aldığımız onayın ardından çalışmalarımızı başlattık” dedi.

Zeki Toçoğlu,  Şehir kimliği açısından büyük öneme sahip olan Tarihi Adada 147 adet yapının restorasyonunu tamamladıklarını belirterek, tescilli olan 19 adet yapıyı tamamen aslına uygun bir şekilde restore ettiklerinin altını çizdi.

Uzunçarşı’da bulunan tüm yapıların tarihi dokularını muhafaza ettiklerine dikkat çeken Toçoğlu, Çatıları yenilediklerini, dış cephelerde anıtlar kurulu onaylı projeye uygun olarak restorasyon çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başkan Toçoğlu, “199 adet dükkanın ahşap doğramalarını, kepenklerini ve tentelerini yeniledik. Tarihi dokunun muhafaza edildiği zemin desenlerine yer verdik. Kötü görünüme sebep olan kablo ve klima gibi ayrıntıları gizledik. Tarihi Uzunçarşı’daki tarihi dönüşüm hayırlı olsun” dedi.

Aslına uygun restorasyon
Başkan Zeki Toçoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tarihi Uzunçarşı geçmişte şehrin cazibe merkezlerinden biri olarak gösteriliyordu. Zamanla yaşanan değişim ve dönüşüm çarşının eski hareketliliğini kaybetmesine neden oldu. Bu noktada hem tarihi yapısı hem de şehrimizin simgelerinden biri olan çarşıda esnaflarımızla yola çıkarak restorasyon çalışmaları başlattık. İnşallah Tarihi Uzunçarşı şehirle bütünleşecek, yeniden cazibe merkezi olacak.”

HABER : Ethem KOÇDEMİR

SAKARYA, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir