Şehir Haberleri

Tarihi Meryem Ana Kilisesi restore edildi

Mardin’de 1895 yılında Patrik Antun Semheri tarafından yaptırılan Meryem Ana Kilisesi, restorasyonunun tamamlanmasının ardından, bugün yeniden ibadete açıldı.

Mardin Artuklu ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Meryem Ana Kilisesi’nin bazı bölümlerinde 3 yıl önce başlayan restorasyon tamamlandı.

Restorasyonu tamamlanan kilisede düzenlenen ayine Dünya Süryani Katolik Patriği Mor İğnatious Joseph III Younan, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Paul Fitzpatrick Russell, Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Monsignor Yusuf Sağ, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriel Akyüz ve Süryani cemaati katıldı.

Ayin öncesinde Süryani vatandaşlar dua etti, mum yaktı.

Süryani Katolik Kiliseleri Patriği Younan’ın yönettiği ayinde, Süryani Katolik kız ve erkeklerden oluşan koro Türkçe, Arapça ve Süryanice ilahiler okudu.

Ayin, daha sonra basına kapalı devam etti.

Dünya Süryani Katolik Patriği Mor İğnatious Joseph III Younnan, gazetecilere yaptığı açıklamada, dillerin ve dinlerin merkezi Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Özellikle üniversitede Süryani dilinin öğretilmesi haberini aldığımda daha büyük bir sevinç ve mutluluk duydum. Mardin’e olan güvenimi daha da güçlendiriyorum. Mardin’in daha da bütün toplumları içine alacağını ve gelişeceğini gördükçe daha büyük bir sevinç duyuyorum. Mardin’in geleceği için de herkesi kutluyorum.`

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir