Dünya

Taleban ve Afgan Yetkililer Moskova’da Ateşkesi Konuştu

UHA HABER / Afganistan’da ateşkes için görüşmeler yeniden başladı. Taleban yetkilisi, Moskova’da yapılan görüşmelerde, Afgan hükümetiyle ilerleme sağlandığını söyledi.

Rus haber ajansları da Afgan siyasetçilerle, Taleban heyeti arasında yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini ancak henüz bir kırılma sayılacak düzeyde gelişme kaydedilmediğini haber verdiler.

Molla Baradar Akhund’un liderlik ettiği Taleban heyetiyle, aralarında bu yıl düzenlenecek seçimlerde Devlet Başkanı Eşref Gani’ya rakip olacak isimlerin de bulunduğu Afgan siyasetçiler, Moskova’da biraraya geldiler.

Amerika yönetimi de Özel Yetkili Temsilci Zalmay Halilzad aracılığıyla, ülkede devam eden çatışmaların sona erdirilmesi ve sonuca ulaşılması adına Taleban’la zaman zaman görüşmeler gerçekleştiriyor.

Son olarak 19 Nisan’da Taleban ve Afgan yetkililer arasında Katar’da yapılması beklenen görüşmeler süresiz olarak ertelenmişti. Moskova’da yapılan görüşme tarafların yeniden biraraya gelmesi açısında da önem taşıyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / MOSKOVA, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir