Dünya

Suudi Arabistan’dan AB’nin kara listesine tepki

UHA Haber / AB’nin kara para aklama ile mücadelede yetersiz olduğu gerekçesiyle kara listeye almak istediği Suudi Arabistan’dan tepki geldi. Riyad yönetimi AB’nin adımını üzüntü ile karşıladığını duyurdu.

Mustafa Kemal ATATÜRKAvrupa Birliği’nin kara para aklamayla mücadelede yetersiz kalan ülkeler listesine giren Suudi Arabistan, Brüksel’in kararına tepki gösterdi.

Suudi Haber Ajansı AB’nin kararından duyulan üzüntüyü dile getirdi. Ajansın açıklamasında “Suudi Arabistan, Avrupa Komisyonu’nun yüksek risk altındaki ülkelerin listesini yenileme önerisini üzüntüyle karşılıyor” denildi.

Suudi Arabistan’ın Merkez Bankası Başkanı Ahmed el Halifi, bu kararın şu an için bir etkisi olmasını beklemediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, terörizmin finansmanı ve kara para aklanmasıyla mücadelede yetersiz kalan ve bu nedenle tehdit oluşturan ülke ve yönetimlerin yer aldığı kara listeyi güncelleme kararı almıştı.

Suudi Arabistan’ın yanı sıra Panama, Nijerya, Libya, Botsvana Cumhuriyeti, Gana, Samoa, Bahamalar ve ABD’ye ait Samao, Virjin Adaları, Puerto Rico ve Guam da güncellenen listede yer aldı. Böylece halihazırda listede bulunan Afganistan, Kuzey Kore, Etiyopya, İran, Irak, Pakistan, Sri Lanka, Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus ve Yemen ile birlikte listedeki ülke ve yönetimlerin sayısı 16’dan 23’e çıktı. Bosna Hersek, Guyana, Laos, Uganda ve Vanuatu ise listeden çıkartıldı.

AB’nin 28 üyesinin ve Avrupa Parlamentosu’nun bir ay içinde listeye onay vermesi gerekiyor. Bu sürenin iki aya çıkartılabileceği belirtiliyor. Üyelerin nitelikli çoğunluğa ulaşılması durumunda listeyi geri çevirme hakkı bulunuyor.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir