Dünya

Suudi Arabistan’da kadın aktivistlerin yargılanmasına başlandı

UHA Haber / Suudi Arabistan’da geçtiğimiz yıl tutuklanan kadın aktivistlerin Riyad Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlandığı açıklandı.

Riyad Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim El-Yesari, duruşmalara katılmaları engellenen gazeteci ve diplomatlara yaptığı açıklamada,10 kadın aktivistin yargılanmasına başlandığını söyledi.

Suudi Arabistan’da geçtiğmiz yıl mayıs ayında kadınların araba sürmesi yasağının kaldırılmasının birkaç hafta sonra 12 aktivist tutuklanmıştı.

Tutuklanmaların ardından açıklama yapan savcı, 5 erkek ile 4 kadının ülkenin çıkarlarına zarar verme ve yurt dışındaki düşman unsurlara destek sağlama şüphesi ile tutuklandığını açıklamıştı.

Öte yandan 28’i Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmak üzere toplam 30 ülke geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada, Suudi Arabistan’ı kadın aktivistleri serbest bırakmaya çağırmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile İngiltere Dışişleri Bakanı Heiko Maas son dönemdeki ziyaretlerinde konuyu, Suudi Arabistanlı yetkililerle konuştuklarını söylemişti.

Kaynak: Reuters

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir