Dünya

Robert Palladino, ‘Suriye’yi Bölme Planımız Yok’

UHA Haber / ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı, bugünkü basın toplantısında güvenli bölge konusunda Türkiye ile aktif temasların devam ettiğini ABD’nin Şam’ın iddiasının aksine ülkeyi bölme planının olmadığını söyledi

Mustafa Kemal ATATÜRKABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması konusunda Türkiye ile aktif biçimde görüşmeye devam ettiklerini söyledi, Suriye’yi bölme planları olmadığını kaydetti.

Palladino, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz. Faaliyetlerimizde bunları hesaba katıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nda basın brifingi düzenleyerek gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Palladino, ABD’nin Suriye’den çekilme planının ne aşamada olduğuna yönelik bir soru üzerine, bu sürecin titiz ve koordineli biçimde yürütüleceğini vurguladı.

Palladino, şu anda çekilme konusunda herhangi bir takvim olmadığını söylerken, IŞİD’le mücadelede birlikte çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

“Asker çekme taktiksel bir değişim, misyonumuzda bir değişiklik yok” diyen Palladino, IŞİD’in bölgede ve dünya genelinde kalıcı yenilgiye uğratılması yönündeki kararlılıklarında hiçbir değişiklik olmadığını belirtti.

Palladino, Suriye’de olası güvenli bölge kurma planları konusundaki bir soruyu yanıtlarken de, “Bu konuda Türkiye’yle aktif temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu da ABD güçlerinin emniyetli biçimde çekilmesi ve Suriye’nin kuzeydoğusunun istikrarını temin çabalarımızın bir parçası” diye konuştu.

ABD Dışişleri sözcü yardımcısı şöyle devam etti: “Aynı zamanda Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz. Faaliyetlerimizde bunları hesaba katıyoruz. Koordinasyon halindeyiz. Bu görüşmelerden somut detaylar paylaşamayız ama devam ediyorlar.”

Palladino bir başka soru üzerine, Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini, Suriye’ye bölme gibi bir planın bulunmadığını kaydetti.

Robert Palladino, “BM himayesi altında bir siyasi çözümü destekliyoruz ve bu böyle devam edecek” ifadesini kullandı.

Rusya ve Suriye rejimi, ABD’nin Suriye’yi bölmeye çalıştığını iddia ediyor.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir