Dünya

Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı operasyon sürüyor

UHA Haber / Suriye’nin doğusunda IŞİD’in varlığını sona erdirmek için başlatılan operasyon devam ediyor. Suriye Demokratik Güçleri’nin ilerleyişinin mayınlar ve keskin nişancılar nedeniyle yavaşladığı belirtiliyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ülkenin doğusunda IŞİD’in elinde tuttuğu son bölge olarak gösterilen alanı ele geçirmek için başlattığı operasyona devam ediyor.

Operasyona ilişkin Fransız haber ajansı AFP‘ye bilgi veren SDG sözcüsü Mustafa Bali, “IŞİD güçlerimize geri saldırı düzenledi. Roket, hava saldırıları ve çatışmalar ile cevap veriyoruz” dedi.

Suriye’deki çatışmaları yakından izleyen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü de SDG’nin IŞİD bölgesine doğru ilerlemeyi sürdürdüğünü söyledi. Ancak, IŞİD tarafından döşenen mayınların, tünellerin ve IŞİD keskin nişancılarının SDG’nin ilerleyişini yavaşlattığı belirtildi.

IŞİD'in lideri Ebubekir el-Bağdadi

IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği SDG, Suriye’nin doğusundaki petrol zengini Deyr ez Zor bölgesinden IŞİD’i çıkarmak için Eylül ayında operasyon başlatmıştı. Aralık ayından bu yana çocuk ve kadınlar başta olmak üzere çok sayıda kişinin bölgeden kaçtığı belirtiliyor.

Suriye Demokratik Güçleri, operasyonun birkaç gün içerisinde tamamlanmasını bekliyor. Operasyona havadan destek sağlayan koalisyon güçleri, IŞİD’lilerin 4 kilometre karelik bir alana sıkıştığını aktarıyor.

Cihatçılar arasında IŞİD’in lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin olmadığı tahmin ediliyor. AFP‘ye konuşan SDF sözcüsü Mustafa Bali, “El Bağdadi’nin Suriye’de olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Çoğu IŞİD’linin Suriye’nin Bedia çölüne kaçtığı tahmin ediliyor. IŞİD, 2014 yılında Irak ve Suriye’nin kuzeyinde İngiltere büyüklüğünde bir alanda halifelik ilan ettiğini duyurmuştu.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş, 360 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Milyonlarca kişi aralarında Türkiye’nin de olduğu komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir