Şehir Haberleri

Suriyeliler’e Yönelik Saldırılar Artıyor mu?

UHA HABER / İstanbul Küçükçekmece’de 29 Haziran’da Suriyeliler’e ait dükkanlara saldırı görüntüleri kameralara yansıdı.

Mustafa Kemal ATATÜRK29 Haziran tarihli bu görüntülerde Suriyeli kasap Hamoud Shweili’nin dükkanına taşlar fırlatılırken, Suriyeli kardeşler Mustafa ve Ahmed’in de giysi mağazaları tahrip ediliyordu.

Shweili, “Arapça yazılar gördüler, taşlar fırlatmaya başladılar. Türk komşum dışarı çıktı ve bu iyi bir Suriyeli dedi, böylece gittiler” dedi.

Mustafa ve Ahmed olay yerine giderken yanlarındaki dükkanın sahibini arayarak bölgeye gelmek üzere olduklarını söylediler ama aldıkları cevap “gelmeyin, sizleri öldürmek istiyorlar” oldu.

Mustafa ve Ahmed ancak olaylar yatıştıktan sonra dükkanlarını görmeye gidebildi.

Ahmed, “2 sıralarında dükkanın tahrip edilmesini izlerken komşumuzu aradık ve kontrol etmeye geleceğimizi söyledik, bize ‘gelmeyin sizi öldürmek istiyorlar’ dedi. Sabah 5-6’ya kadar gidemedik. Olayların yatışması için birkaç gün bekledik” şeklinde olayı anlattı.

Mustafa da, “Kapamamız gerektiğini söylediler, daha güvenli olur diye. Ama nereye gideriz, bize zar zor yeten bir evde yaşıyoruz, ticaret için korkuyoruz, kendimiz için korkmuyoruz, Suriye gibi oldu” dedi.

Reuters’ın haberine göre polis Suriyeliler’e ait dükkanların çoğu tahrip edildikten sonra saldırganları dağıttı.

Küçükçekmece Suriyeliler’in yoğun olarak yaşadığı bir bölge olarak biliniyor ve Arapça tabelaları sık sık görmek mümkün.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Suriyeliler’in güvenli şekilde ülkelerine dönebilmesinden yana bunun için çaba harcayacaklarını belirtiyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir