Dünya

Suriyeli Muhalif Gruplardan Türkiye’ye Destek Sözü

UHA HABER / Suriye’de Türkiye’nin destek verdiği silahlı muhalif gruplar Ankara’nın olası Suriye operasyonuna destek vereceklerini açıkladı.

Elimi BırakmaAnkara ve Washington, Suriye’nin kuzeydoğusunda bir güvenli bölge oluşturmak konusunda anlaşmışlardı ancak Türkiye, Amerika’yı bu konuda ağır hareket etmekle suçluyor. Öte yandan söz konusu alanın derinliği ve kimin kontrolunda olacağı konusunda da belirsizlik söz konusu.

Türkiye söz konusu güvenli bölgenin 30 km derinliğinde olmasını istiyor ve gerekirse bunu sağlamak için kendi başına hareket edeceğini söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü yaptığı açıklamada bu konuda adım atılmaması nedeniyle Türkiye’nin tek başına hareket etmekten başka seçeneğinin kalmadığını söylemişti.

Washington’un IŞİD’le mücadele kapsamında YPG’ye verdiği destek Ankara’da ciddi rahatsızlık yaratmaya devam ediyor. Türkiye, YPG’yi ABD’nin de terör listesinde olan PKK’nın uzantısı olarak görüyor. Amerika, PKK’yı terör örgütü olarak tanımasına karşın YPG’yle IŞİD’e karşı ortaklığını sürdürüyor.

Suriye’de Türkiye’nin desteklediği silah grupların yetkilisi Salim İdris düzenlediği basin toplantısında “Konu Fırat’ın doğusu olduğunda savaşmak bizim görevimiz” dedi. İdris, “PKK çeteleri tarafından temsil edilen her tür terörizme karşı tüm gücümüzle Türk kardeşlerimizi destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Diplomatlar ve analistler, NATO müttefiki Türkiye’nin kapsamlı bir operasyonla Washington’la arasında bir gerginlik yaratmak istemeyeceğini savunuyor. Hali hazırda YPG güçlerinin hemen yanıbaşında Amerikan askerleri de görev yapıyor.

Son yıllarda Suriye’de muhalif gruplarla iki ayrı askeri harekat düzenleyen Türkiye, güvenli bölgenin bir an önce oluşturulması konusunda baskı yapıyor.

Öte yandan Türkiye ve Amerika şu ana kadar Suriye’nin kuzeydoğusunda bir dizi ortak devriye görevi icra etti. Bunlardan sonuncusu bugün (Cuma) yapıldı. Washington bu ortak devriyelerin son derece güçlü adımlar olduğunu dile getirerek Ankara’nın kaygılarını gidermeye çalışıyor.

Türkiye’nin, Suriye sınırının kuzeybatısında İdlib yakınlarında gözlem noktaları da bulunuyor.

Cuma günü İdlib yakınlarındaki bazı bölgelerdeki direnişçi gruplar da Türkiye’nin desteklediği ana muhalif grup Suriye Ulusal Ordusu’na katılacaklarını açıkladı. Bunun bölgede Türkiye’nin elini daha da güçlendireceği yorumları yapılıyor.

ŞAM, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir