Dünya

‘Suriye’den Çekilme Tarihi Konusunda Baskı Yok’

UHA Haber / Amerika Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriye’den Amerikan askerlerini belli bir tarihte çekme konusunda baskı altında olmadığını söyledi.

Votel bu açıklamayı Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda yaptı.

Elimi BırakmaCENTCOM Komutanı Votel, “Çekilmenin arkasındaki itici güç tabii ki görevimiz; yani IŞİD’i yenmek. Temel hedefimiz hem bu hem de güçlerimizi koruduğumuzdan, geri çekilirken hayatlarını riske atmadıklarından emin olmak” dedi.

Votel, “Belli bir zamanda çekilmek konusunda benim üzerimde baskı yok” ifadesini kullandı.

Başkan Donald Trump’ın geçen yıl Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklaması şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Bu açıklama dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis’in istifasına neden olmuştu.

Karar, Amerika’nın müttefiklerine danışmadan alındığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Gelen tepkilerin ardından Trump, Amerikan askerlerinin Suriye’den hemen çekilmeyeceğini kaydetmişti. Trump daha sonra danışmanlarınca, kuzeydoğuda 200 güneyde Irak-Ürdün sınırına yakın Tanf’taki Amerikan askeri tesisinde de 200 olmak üzere toplam 400 asker bırakmaya ikna edilmişti.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir