Gündem

Suriye’deki Hava Operasyonlarında Bugüne Dek 1139 Sivil Hayatını Kaybetti

UHA Haber / Amerika liderliğindeki koalisyonun 2014 yılından bu yana Suriye’de IŞİD’e karşı düzenlediği hava saldırılarında binden fazla sivil hayatını kaybetti.

Açıklanan aylık sivil kayıplar raporuna göre, Suriye’de IŞİD’e karşı hava operasyonlarının başladığı 2014 yılı Ağustos ayından, bu yılın Kasım ayına kadar toplam 1139 sivil hayatını kaybetti.

Raporda Ağustos 2014’ten Kasım 2018’e kadar olan sürede koalisyon güçlerinin toplam 31 bin 406 hava operasyonu düzenlediği belirtiliyor. Rapor ayrıca bölgenin IŞİD’ten temizlenmesiyle birlikte yaklaşık 8 milyon Iraklı ve Suriyelinin de IŞİD idaresinden kurtarıldığına dikkat çekiliyor.

Temmuz ayında açıklanan raporda da 2014’ten itibaren 1059 sivilin hayatını bombardımanlar sonucu kaybettiği açıklanmıştı. 184 sivil kayıbın da bombardımanlar sebebiyle olup olmadığına dair değerlendirmeler devam ediyor.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Amerika askerlerini Suriye’den çekme kararına rağmen askeri uzmanlar bölgede henüz şartların çekilmeyi gerektirecek kadar değişmediğine dikkat çekiyorlar.

VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir