Gündem

Suriye’de Türkiye Düşmanları Yeniden Hareketlendi

UHA Haber / SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, ‘Suriye’de Türkiye Düşmanları Yeniden Hareketlendi’ başlıklı makalesinde, hem Amerika’ya hem de Rusya’ya mesaj verildiğini, Rusya’ya ‘Türkiye İdlib’i kontrol edemez’ iması yapıldığını, Amerika’ya da ‘DEAŞ bitmedi’ dendiğini açıkladı.

Mustafa Kemal ATATÜRKDoç. Dr. Hasan B.Yalçın, Türkiye ve Amerika’nın Suriye’de anlaşmaya hiç olmadığı kadar yakın olduğunu hatırlatarak, Trump’ın çekilme konusunda kararlı, ancak hem çevresi hem yerleşik düzenin hem de diğer ülkelerin bu anlaşmayı baltalamak için elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyledi.
“Hep dediğimiz gibi süreç zaman alacak ve bir sürü sorun çıkması kimseyi şaşırtmasın” diyen Doç. Dr. Hasan B.Yalçın,  “En başta PYD’nin nasıl tasfiye edilebileceği ciddi soru işaretleri barındırıyor. Veya en azından güneye sürülmesi bile öyle kolay değil. Zira 30 kilometrelik Güvenli Bölge’nin güneyi PYD’nin hâkim olabileceği bir bölge değil” dedi.
Doç. Dr. Hasan B.Yalçın ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. Hasan B.Yalçın, Arap nüfusunun yoğunlukta olduğu bu bölgenin PYD için en iyi ihtimalle ikinci tercihi olduğuna dikkat çekerek,  30 kilometrelik bölgenin PYD’nin asıl ilgi alanı olduğunu ve Trump’ın öngördüğü plana göre bu bölgenin boşaltılması gerekeceğini ifade etti.
“PYD Tel Abyad, Ayn el Arab ve Resulayn gibi merkezleri boşaltacak olursa kendini var eden bölgeyi boşaltmış olur” diyen Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, bu nedenle PYD’nin sonuna kadar direneceğinin tahmin edebileceğini, ancak bekledikleri tavizi alamazlarsa, Rusya ve Esed’e yanaşma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu açıkladı.
Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, “Bu önemli bir sorun gibi görülebilir fakat Amerika kontrolünde ve korumasında olmaları kadar tehlikeli değildir. Zira böyle bir yakınlaşma PYD için hem Amerikan desteğini azaltabilir hem de Rusya ve Esed’in desteği tek başına PYD’yi korumaya yetmez. Özellikle Kuzey Suriye’de Rusya’nın bir güvenlik şemsiyesi açabileceği fikri hiç de gerçekçi değil” diye ifade etti.
Esed’e yanaşan PYD’nin kendi başına bir güç olarak kalamayacağına belirten Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, “Yani neresinden bakarsanız bakınPYD Suriye iç savaşının başındanbu yana en büyük sıkışmışlığınıyaşıyor. Tek başına Amerika’ya yaslanmanın kaçınılmaz bedelini ödemeye çok yaklaştılar. Bu nedenle sonunakadar mücadele edeceklerdir. Sadece onlar değil” dedi.
“Türkiye’nin kazanma ihtimalinden ölesiye korkan başka gruplar da var. Mesela Suud ve Birleşik Arap Emirlikleri” diye açıklayan Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, Dikkat edilirse son dönemde Suriye’de bombalı saldırıların başladığını, İdlib’de HTŞ’nin tekrar harekete geçtiğini ve bu ülkelerin Şam’da elçilik açma kararı aldıklarını ifade etti.
Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, Esed’le yakınlaşma gayreti içinde olduklarına dikkat çekerek, Tek hedefin Türkiye’nin alanını daraltmak, Yani Türkiye karşıtı bir cephe inşa etmek olduğunun altını çizdi.
İdlib’de hareketlenmeye başlayan ve RusyaTürkiye uzlaşısını bozmaya uğraşan HTŞ’nin bunu Körfez’den bağımsız yaptığını düşünmüyorum. Aynı şekilde Münbiç’teki patlamanın da böyle bir ilişki üzerinden okunması gerektiği ortada” diyen Doç. Dr. Hasan B.Yalçın,  hem Amerika’ya hem de Rusya’ya mesaj verildiğini, Rusya’ya “Türkiye İdlib’i kontrol edemez” iması yapıldığını,Amerika’ya “DEAŞ bitmedi”dendiğini aktardı.
Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, “Ancak bunların beklenen etkiyi uyandırma ihtimali şimdilik düşük. Hem Rusya hem Amerika durumun farkında. Kendi konumlarını bu tür eylemlere göre şekillendireceklerini beklemiyorum. Körfez ülkeleri kontrol edilemez değil” dedi.
“Her ne kadar Brett McGurk gibi provokatörler Türkiye karşıtlığına devam etse de Amerika’da ilk defa farklı sesler çıkmaya başladı” diyen Doç. Dr. Hasan B.Yalçın,Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Türkiye ziyaretinin çok iyi geçtiğini, etkili Senatör Türkiye lehine bu zamana kadar yapılmamış derecede olumlu açıklamalar yaptığını açıkladı.
SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan B.Yalçın, “Gerçi yanar döner bir havası var ama böylesi yeni seslerin çıkıyor oluşu bile tek başına bir ilerleme sayılabilir. Türkiye’nin geldiği noktayıbozmaya gayret edenlere karşı uyanıkolmada ve bu tür yeni sesleriartıracak adımlar atmada fayda var” şeklinde kaydetti.
HABER : Ataner YÜCE
***

Hasan B. Yalçın

Strateji Araştırmaları Direktörü
İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Uluslararası ilişkiler teorisi, uluslararası güvenlik, strateji, NATO ve sosyal bilimler felsefesi konularında çalışmaları bulunmaktadır.

 

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir