Gündem

Suriye’de terör örgütleri arasındaki kirli iş birliği ortaya çıktı

UHA HABER / Terör örgütü YPG/PKK, Suriye’de köşeye sıkıştıkça, DEAŞ’ı yeniden devreye sokarak kendine alan açmak istiyor. Gözaltına alınan DEAŞ militanlarının ifadeleri, iki terör örgütü arasındaki iş birliğini ortaya koyuyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekat bölgeleri genel komutanı Ahmed İbrahim el Kürdi, terör örgütü YPG/PKK ile DEAŞ arasındaki kirli birliğinin boyutlarını TRT Haber’e anlattı.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla istikrarın sağlandığı bölgelerde sağlanan huzur ortamını bozmak isteyen terör örgütlerine fırsat verilmiyor. Türk polisinin eğittiği yerel güvenlik güçleri bugüne kadar pek çok saldırı girişimini engelledi.

Gözaltına alınanların ifadeleri terör örgtü YPG/PKK ile DEAŞ arasındaki iş birliğini ortaya koyuyor.

“DEAŞ militanlarını Türkiye’ye göndermek istiyorlar”

Özgür Suriye Ordusu’nun Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekat bölgeleri genel komutanı Ahmed İbrahim el Kurdi, bu iş birliğinin boyutlarını TRT Haber’e anlattı.

İbrahim el Kurdi, “Gördüğüm şu, Fırat’ın doğusundaki PKK unsurları DEAŞ militanlarını tutuklayıp eğitiyor. Onları özellikle mayın döşeme ve el yapımı patlayıcılar konusunda eğitiyorlar. Sonra bizim kontrolümüzdeki bölgeye eylem yapmaları için gönderiyorlar. Biz bu saldırı girişimlerine defalarca tanık olduk. Hatta şunu da biliyoruz, PKK, DEAŞ militanlarını Türkiye’ye de göndermeye çalışıyor. Biz burada DEAŞ militanlarının sınıra yaklaşmaması için tampon görevi görüyoruz.” dedi.

Terör örgütü YPG/PKK, DEAŞ ile mücadele maskesi altında uluslararası destek arayışında. Amerikan yönetimi de terör örgütüne gönderdiği tırlar dolusu silahı bu gerekçeyle açıklıyor.

“DEAŞ’I YENİDEN SAHAYA SÜRMEYE HAZIRLANIYORLAR”

İbrahim el Kurdi, “Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’de teröristleri destekliyor. Onlarla iş birliği yapıyor. YPG’yi silahlandırıyor, askeri eğitim veriyor. Bakın açık ve net olarak söylüyorum sadece PKK’yı değil DEAŞ’ı da Amerika eğitiyor ve silah veriyor. Amerikalılar kamera karşısında DEAŞ’ı eleştirebilir ama gerçekte durum böyle değil. Şurası kesin ki birileri DEAŞ’ı yeniden sahaya sürmek için hazırlıyor. Peki neden? Cevabı çok basit. DEAŞ’ın varlığı onların çıkarlarına hizmet ediyor.” ifadelerini kullandı.

“YAKALANAN MİLİTANLAR GENELLİKLE MÜNBİÇ’TEN GÖNDERİLİYOR”

Azez’de görevli Başsavcı Yasir Ömer Paşa da, yakalanan teröristlerin ifadelerine ilişkin çarpıcı ayrıntıları TRT Haber’e anlattı.

Başsavcı Yasir Ömer Paşa, “PKK ve DEAŞ bölgede ortak hareket ediyor, onları yakaladığımız zaman sorguya alıyoruz, gözaltındaki PKK ve DEAŞ üyeleri ortak hareket ettiklerini itiraf ettiler. Peki amaçları ne? Amaçları huzuru bozmak. Özellikle Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde ortak saldırı düzenlemeyi amaçlıyorlar. Bakın burada huzur yok imajı vermek için mücadele içindeler. Yakaladığımız ajanlar da var. Genellikle teröristler Münbiç’ten geliyor.” dedi.

ANKARA, TRT Haber, UHA HABER

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir