Gündem

Suriye’de rejim ablukasındaki Doğu Guta’ya ölüm yağıyor

Suriye’de, Rejim güçlerinin ablukası altındaki Doğu Guta’da insani dram her dakika büyüyor. Son bombardımanlarda 1121 sivil hayatını kaybetti.

Suriye’de Şam’ın doğusundaki bazı ilçe ve beldeleri içeren 104 kilometrekarelik Doğu Guta’da bir insanlık felaketi yaşanıyor.

Esed rejimi yıllardır abluka altında tuttuğu bölgede masum çocuk, erkek ve kadınları gözünü kırpmadan katlediyor. Saldırılar hayatı durma noktasına getirdi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) kan donduran Doğu Guta raporunu açıkladı.

Bilanço ağırlaşıyor

14 Kasım 2017- 24 Şubat 2018 tarihlerini kapsayan 103 günde rejim güçlerinin abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği hava ve kara saldırılarında 1121 sivil hayatını kaybetti.

Toplamda 12 bin 873 sivil

Doğu Guta’ya 2011 Mart ayından 24 Şubat 2018’e kadar düzenlenen saldırılarda 1463’ü çocuk, 1127’si kadın olmak üzere toplam 12 bin 763 sivil öldü.

2011’den bu yana rejim ve destekçileri bölgeye 46 kez kimyasal silah saldırısı düzenledi.

BMGK’nin ateşkes kararına rağmen 4 sivil daha öldü

Rejim güçleri ve destekçileri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararına karşın Doğu Guta’daki sivil yerleşimlere saldırılarını sürdürüyor.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre, sabah saatlerinde itibaren Doğu Guta’nın Merc, Haresta, Şifoniye, Duma, Kefer Batna, Hammuriye, Sakba, Beyt Sava ve Arbin’deki sivil yerleşimlere hava ve kara saldırıları düzenlendi.

Saldırılarda Sakba’da 2, Beyt Sava ve Hammuriye’de 1’er sivil olmak üzere toplam 4 sivil hayatını kaybetti.

Sivil Savunma ekipleri arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürürken, yaralılar çevredeki sağlık merkezlerinde tedavi altına alındı. Saldırıların devam etmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

BMGK’nın ateşkes kararı fayda etmedi

BMGK, dün gece, Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındığını duyurmuştu.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve “ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan gecikmeden çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edilmişti.

Yüz binlerce kişi çaresiz

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan edilmesine rağmen Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

Hastalık ve açlığın pençesinde

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk ise açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

 

Kaynak: AA, TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir