Dünya

Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına karşı birlik çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, Suriye’de her türlü kimyasal silah kullanılmasının belirlenmesi için BM Güvenlik Konseyi’ne birlik olunması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de her türlü kimyasal silahın kullanılmasını en güçlü şekilde kınayarak, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sorumluların belirlenebilmesi için birlik çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, son haftalarda Suriye’den, kimyasal silah kullanıldığına ilişkin gelen haberlerden son derece endişe duyduklarını söyledi.

Kimyasal silah kullanımının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirten Haq, Guterres’in Suriye’de her türlü kimyasal silahın kullanılmasını en güçlü şekilde kınadığını belirtti.

Haq, Guterres’in BMGK’ye Suriye’de kimyasal silah kullananların belirlenebilmesi için birlik çağrısını yinelediğini sözlerine ekledi.

ABD, BMGK’ye Suriye’deki kimyasal silah kullanımından rejimi sorumlu tutan ve kimyasal silah kullanılmasını kınayan bir açıklama sunmuş, Rusya, rejimi suçlayan bu açıklamaya karşı çıkmıştı.

Rusya, kimyasal silah kullanılmasından rejimin sorumlu olmadığını iddia ederek, Suriye’de her türlü kimyasal silah kullanımını kınayan rakip bir BMGK açıklamasının kabul edilmesi teklifinde bulunmuştu ancak Rusya’nın bu teklifi Konsey’de kabul görmemişti.

Suriye konusunda bugüne dek bölünmüş bir görüntü sergileyen BMGK, Suriye’de son haftalardaki kimyasal silah kullanımını kınayan ortak bir açıklama üzerinde de uzlaşamadı.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir