Gündem

Suriye’de Çözümsüzlük Artıyormuş..

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, Kılıçdaroğlu’nun bir çırpıda 10 bin vatan evladını şehit etmekten bahsettiği konuşmasında “Savaşa Hayır” bildirisi ile PKK/YPG’ye moral desteği veren Tabipler Birliği’ne sahip çıktığını açıkladı.

İsmail Çağlar, ile ilgili görsel sonucu

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar

(TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘na ‘Suriye’de Çözümsüzlük Artıyormuş’ başlıklı makalesini değerlendiren İsmail Çağlar,  Batı medyasının “ne yaparız da Türkiye’yi karalarız” çabalarının bitmek tükenmek bilmediğini, Türkiye’nin Afrin’e dönük başlattığı Zeytin Dalı harekâtını itibarsızlaştırmak için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ifade etti.

İsmail Çağlar, “Önce Türkiye’nin Suriye sahasında İran ve Rusya ile hareket ettiğini yazdılar çizdiler. Akılları sıra Türkiye’nin operasyonla batıdan uzaklaşıp Rusya’ya yaklaştığı imajını vereceklerdi. Bu hesap tutmadı.
Operasyonun başından beri sürekli “sivil kayıplar” meselesini gündeme getiriyorlar. Ancak burada da elleri zayıf. Suriye’de hem rejimin hem Rusya’nın hem de ABD destekli YPG’nin öldürdüğü sivillerin naaşı ortada dururken “sivil kayıplar” masalı üzerinden Türkiye’yi fazla sıkıştıramıyorlar” dedi.

YPG’nin bir iki mizansen görüntüsü dışında “sivil kayıplar” yalanını destekleyecek malzeme de bulamadıklarını belirten İsmail Çağlar,  ama yine de bu iddiayı devamlı gündemin bir köşesinde tuttularını belirtti.

İsmail Çağlar, “Şimdiki gözdeleri ise “Suriye’de çözümsüzlük artıyor” diye yaygara koparmak. Neymiş efendim, DEAŞ ABD destekli PYD tarafından yenilmiş (DEAŞ’e karşı en etkili mücadeleyi Fırat Kalkanı Operasyo’nu ile Türkiye’nin verdiğini tabii ki söylemezler), Rusya ve rejim alan kontrolünü sağlamış ve Suriye’de çözüme yaklaşılmış. İddiaları bu…Ama durum tam böyle seyrederken Türkiye Suriye’ye tekrar müdahil olmuş, bitti denilen Özgür Suriye Ordusu’nu canlandırmış ve bu Suriye sahasını yeniden hareketlendirmiş. Gören de zanneder ki Suriye’de taraflar silah bıraktı, kalıcı anlaşmaya doğru yaklaşıldı da, bir sabah Türkiye tersinden kalktığı için operasyon başlattı.
Buna da gazetecilik diyorlar. Daha vahimi hala bu tabloyu önümüze “özgür basın” diye örnek olarak koyanlar var…”dedi.

​NE İŞ OLSA YAPARIM
“Çok iddialıyım, arkamda Kemal Kılıçdaroğlu’nun sahip olduğu medya desteği olsa her işi yapar, her işte muvaffak olurum” diye değerlendirmede bulunan İsmail Çağlar, “Daha doğrusu ne kadar başarısız olursam olayım, başarılı görüntüsü çizerim. Medyanın yerli ve milli kanadına “yandaş” yaftası yapıştırmaktan geri durmayan medya organları, sözkonusu Kılıçdaroğlu’nun gel-gitleri olunca yandaşlığı kimseye bırakmıyorlar. Örnek çok ama gelin en günceline yakından bakalım…” ifadesine yer verdi.

İsmail Çağlar, Kılıçdaroğlu’nun şimdi de Süleyman Şah’ın türbesinin taşınması hadisesini hatırladığını açıklayarak, Kılıçdaroğlu’nun  Süleyman Şah türbesinin taşınmasının bir hata olduğunu söylediğini ve bir muhalefet lideri olarak bu konuda hükümetten farklı düşünebildiğini, ancak ifadelerinin oldukça cesur olduğunun altını çizdi.

“Ben olsaydım, gerekirse 10 bin şehit verirdik, bayrağımız orada dalgalanırdı. Korkaktan kahraman olmaz. Terör örgütlerine teslim olandan kahraman olmaz” diye konuşan Kılıçdaroğlu’nun  oldukça şahin bir dil kullandığını ve bir çırpıda 10 bin şehitten bahsettiğinden  söz ediyor İsmail Çağlar.

İsmail Çağlar, “Benim yazarken, sizin okurken irkildiğimiz 10 bin şehit ifadesini çok rahat kullanıyor Kılıçdaroğlu. Bir an için bir çırpıda 10 bin şehitten bahseden, korkaktan kahraman olmaz diye racon kesen Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz gecesi tankların arasından usulca nasıl sıvışıverdiğini unutalım ve gerçekten vurunca inleten, tuttuğunu koparan bir lider olduğunu varsayalım. Ama hala büyük bir tutarsızlık var. Kılıçdaroğlu bir çırpıda 10 bin vatan evladını şehit etmekten bahsettiği konuşmasında “Savaşa Hayır” bildirisi ile PKK/YPG’ye moral desteği veren Tabipler Birliği’ne sahip çıkıyor. Ana muhalefet liderinin aynı konuşmada hem 10 bin şehit vermekten bahsetmesini hem de “savaşa hayır” demesini sorun etmeyen bir medyamız var. Hatalarınızı örten böyle bir medya desteğiniz varsa her işi yapabilirsiniz!” dedi. SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar,

CEVABI BELLİ SORU
SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, makalesininin son bölümünü, “10 bin şehit saymasını bilen hesap uzmanı Kılıçdaroğlu sayı saymasını biliyor mu?” diye tamamlıyor.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, TÜHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir