Kültür-Sanat

Suriye savaşını anlatan belgesellerin Oscar yolculuğu

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Oscar ödülleri pazarı pazartesiye bağlayan gece sahiplerini bulacak. Belgesel kategorisinde aday gösterilen 5 filmden 2’si Suriye savaşını anlatıyor. “For Sema” (Sema içi) ve “The Cave” (Mağara) belgesellerinin yönetmenleri filmlerinden bahsetti.

Mustafa Kemal ATATÜRK“Bu ödülü, bugün de çile çekmeye devam eden cesur Suriye halkına armağan ediyorum.”

Yönetmen Vad Hatip, BAFTA’da “En iyi belgesel” ödülünü bu sözlerle aldı.

2019’da 59 uluslararası ödüle layık görülen “For Sema” (Sema için) filmi, şimdi de Oscar için belgesel kategorisinde aday gösterildi.

Film, kuşatma altındayken Halep’te olanları, Beşşar Esed rejiminin şiddetli bombardımanını ve bütün bunlar yaşanırken aşık olup evlenen ve çocuk sahibi olan Hatip’in hikayesini anlatıyor.

Küçük kamera ile çekilen film, savaş altında bir annenin bebeği Sema’yı koruma çabalarını ekrana taşıyor.

Hatip ve film ekibi, 31 Ocak’ta İdlib’de devam eden Esed bombardımanı için de “Çocukları koruyun” kampanyası başlatmıştı.

Suriye savaşını anlatan “The Cave” de aday

Oscar ödülleri için belgesel kategorisinde yarışan diğer 4 filmden biri ise, yine Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesini anlatıyor.

“The Cave” (Mağara), savaş bölgesindeki bir hastanede çalışan kadın doktorların mücadelesini ekrana taşıyor.

Yönetmen Feras Fayyad, filmle dünyanın dikkatini Suriye savaşına çekmek istediklerini ve bunda başarılı da olduklarını söyledi.

Doğu Guta’nın Esed güçlerinin kontrolüne geçmesiyle evlerini terk etmek zorunda kalan doktorların sığınmacı olmak istemediğini anlatan Fayyad’a göre onların tek isteği, ülkelerinin barış ve huzur içinde olması.

2017 Oscar ödüllerinde de belgesel dalında “En iyi film” ödülünü yine Suriye savaşını anlatan “White Helmets” (Beyaz Baretliler) kazanmıştı. Film, Suriye’de 2011’deki ayaklanmadan sonra kurulan ve Beyaz Baretliler adını taşıyan sivil savunma örgütünü anlatıyordu.

[UHA Haber Ajansı, 08 Şubat 2020]

sampiyon banner

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir