Gündem

Stratejik hamlede S400

UHA HABER / Akşam Gazetesi Yazarı Vedat Bilgin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD seyahatinde yaşananlar, Türkiye’nin nasıl bir tarihsel aşamaya geçtiğinin adeta özet bir anlatımı gibidir. Erdoğan-Trump görüşmesinin bütün dünya medyasında birinci haber olması, başta ABD’nin ünlü televizyonlarında ve İngiltere’nin BBC kanalında olmak üzere naklen yayınlanması tesadüf olabilir mi?” diye soruyor.

Vedat Bilgin, ‘Stratejik hamlede S400‘ başlıklı yazısında, “Yıllar yılı Türkiye’den hangi düzeyde hangi devlet adamı giderse gitsin, İster Cumhurbaşkanı, ister Başbakan ABD’ye gitmiş olsun toplantıların diplomatik nezaket sınırları içinde bile çok önemsendiğini görmek zordur; hele hele bu ziyaretlerin ABD ya da Avrupa medyası tarafından fark bile edilmediğini düşünürsek, bugün durumun tamamen değişmiş olmasını nasıl açıklamak gerekir?” diyor.

STRATEJİK HAMLE NEDİR?

“Artık tartışılmayacak kadar ortaya çıkmış bir durumu tespit etmek gerekir” diyen Vedat Bilgin, “Bunlardan ilki, Batı’nın Türkiye’ye bakışının Soğuk Savaş sonrası tamamen değişmiş olmasıdır. Bu bakımdan Türkiye stratejik bir müttefik olmak yerine Batı açısından kontrolde tutulması gereken, küresel siyasetinde ancak yanında yer alma ‘zorunda’ olan bir ülke olarak görülmektedir” ifadesini kullanıyor.

Vedat Bilgin, “İkinci husus, Batı’nın yeni Ortadoğu siyasetinde Türkiye bir aktör değil, bu siyasetin sonuçlarına rıza göstermek durumunda olan bir ülke olarak görülmektedir; çünkü stratejik ortak İsrail’dir dahası bu ülkenin takip ettiği Siyonist siyasettir. Üçüncüsü, Batı küresel dinamiklerin meydana getirdiği değişim dalgasının doğunun yükselişine yol açtığının farkındadır, bu sebeple Ortadoğu’yu kaybetmemek için bu bölgenin siyasi haritasını yeniden çizmeyi bir hedef haline getirmiş bulunmaktadır. Dördüncüsü, yeniden çizilecek haritada güçlü devlet yapılarının oluşumuna müsaade edilmeyerek, etnik/mezhepsel temelli parçalı yapıların kurulması planlanmış bulunmaktadır” diyor.

Türkiye bu stratejiyi kabul etmediği için Batı tarafından muhtelif baskılara, üstelik terör örgütleri üzerinden saldırılara maruz bırakılmış bir ülke olduğunu söyleyen Yazar Vedat Bilgin,” bir anlamda cezalandırılmak istenmektedir. Burada NATO’nun caydırıcılığını, savunma desteğinin nerede kaldığını, NATO üyesi bir ordunun askerine yapılan saldırının bu kuruluşa yapıldığını sormanın bir anlamı olur mu?” şeklinde soruyor.

HESAP BOZAN SİYASET

Vedat Bilgin, bu ülkenin, PKK/PYD, IŞİD terör örgütleri tarafından kuşatılmaya çalışılmasının, terör eylemlerinin ülkenin içine yönelmesinin, Suriye sınırından füze saldırılarında bulunulması karşısında Batı tarafından yalnız bırakılmakla kalmayıp, terör örgütüne binlerce TIR silah verilmesinin, Batı siyasetini kabul etmeyen Türkiye’yi doğrudan cezalandırma maksadını taşıdığının açık ve Türkiye’nin buna boyun eğmesinin elbette mümkün olmadığına vurgu yapıyor.

Akşam Gazetesi Yazarı Vedat Bilgin, yazısını şöyle tamamlıyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın son ziyareti ABD’nin bütün rahatsızlığının Türkiye’nin verdiği stratejik cevapta düğümlendiğini açıkça ortaya koymuş bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin tarihi yürüyüşünde Batı’yla ilişkilerini bağımlılıktan çıkaran, çok boyutlu bir dış politika stratejine yönelirken yeni bir hamle olarak S 400’ü devreye sokması, Türkiye-Rusya arasında yapılan ittifak NATO’ya karşı bir alternatif olmanın ötesinde küresel dünyanın çok kutuplulaşma sürecine uygun bir cevaptır. Dünya gündemini belirleyen üç liderden birinin Türk Cumhurbaşkanı olması boşuna değildir”.

HABER : Ataner YÜCE

 

 

 

[UHA Haber Ajansı, 21 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir