Avrupa

Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz, siyasi çözüm gerekiyor

UHA HABER / Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları, zirvenin birinci gününde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna düzenlediği askeri harekatı görüştü.

Mustafa Kemal ATATÜRKEuroNews‘te yer alan haberde;Toplantının başlamasından iki buçuk saat sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Bölgede tansiyon düştü ancak durum hala kırılgan. Siyasi çözüm gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye kararlıyız.” İfadelerini kullandı. Stoltenberg ayrıca IŞİD ile mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile yapılan anlaşmalar konusunda NATO müttefiklerini bilgilendirdiği belirtildi.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanlarının akşam yemeğinde Avrupa Birliği müttefikleri ile hibrit tehditlerle mücadele için işbirliği konusunu masaya yatıracaklarını ifade etti. NATO Genel Sekreteri, “Umarım bakanlar 5G dahil telekomünikasyon alanında bazı temel unsurlar konusunda anlaşmaya varır.”dedi.

İki gün sürecek olan zirvede, NATO’nun Afganistan ve Irak dahil farklı bölgelerdeki operasyonları da ele alındı.

Zirvenin ikinci günü, NATO’daki yükün tüm müttefikler arasında orantılı bir şekilde paylaştırılması tartışılacak. Bu toplantı 3-4 Aralık tarihlerinde Londra’da davet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek NATO zirvesine hazırlık niteliğinde. Cuma günü zirvede tartışılacak bir diğer konusu ile NATO’nun Afganistan’da yürüttüğü eğitim operasyonu.

BRÜKSEL, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir