Bilim-Technology

SpaceX en ağır roketi Falcon Heavy’i fırlattı

UHA HABER / Amerikalı uzay teknolojileri firması SpaceX, 24 araştırma uydusunun bulunduğu en ağır roketini fırlattı.

Falcon Heavy’nin gövdesinin yanlarındaki iki destekçi roket fırlatılıştan dakikalar sonra Cape Canaveral’e iniş yaptı.

Salı günü fırlatılan roketle birlikte atom saati, uzay yelkenlileri, yeşil roket yakıtı test cihazı da bulunuyor. Falcon Heavy roketinde ayrıca, 1970’de NASA’nın ilk uzay istasyonuna giden astronot Bill Pogue gibi 150’den fazla insanın külü de bulunuyor. Astronot Pogue 2014’te hayatını kaybetmişti.

SpaceX firmasından yapılan açıklamada, en zorlu fırlatışlardan birinin gerçekleştirildiği belirtildi. Planetary Society’nin CEO’su Bill Nye, SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı etiketleyerek Twitter’da “Merhaba Elon Musk ve diğerleri, yolculuk için teşekkürler” dedi.

Fırlatılan uyduların üç farklı yörüngeye yerleşmesi bekleniyor. Tüm uyduların bırakılmasının birkaç saat alacağı düşünülüyor.

Günümüzde kullanılan en güçlü roket olan Falcon Heavy ilk kez Şubat 2018’de fırlatılmıştı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir