Gündem

Soylu’dan pahalı hediye açıklaması: Teftiş yaptırıyorum

UHA HABER / İçişleri Bakanı Soylu, Mardin’deki kayyumdan 40 bin liralık hediye aldığı iddialarını reddetti. Soylu buna rağmen konuyla ilgili teftiş yaptırdığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin Büyükşehir Belediyesi başkanlığına HDP’li Ahmet Türk’ün yerine ikinci kez kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın kendisine ve diğer bakanlara pahalı hediyeler aldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Soylu buna rağmen konuyla alakalı olarak teftiş yaptırdığını açıkladı.

DW Türkçe’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı belgelerde, Vali Yaman’ın daha önce kayyumluk yaptığı döneme ait Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına kesilen toplam 582 bin 618 liralık gümüş takı ve benzeri eşyaların faturaları yer alıyordu. Belediye kayıtlarından alınan belgede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu ile bazı bakan ve bakan yardımcıları için Fırat Silver isimli mağazadan ne kadarlık bir alışveriş yapıldığı bilgisine yer veriliyordu. Belgeye göre Yaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 136 bin lira, İçişleri Bakanı Soylu için ise 40 bin liralık hediye masrafı yapmış. Belgeler ayrıca Cumhurbaşkanı ve bakanların kenti ziyaretleri sırasında toplam 2 milyon liralık ziyafet konaklama ve araç kiralama masrafı yapıldığını ortaya koyuyor.

“Teftiş yaptırıyorum”

İddialarla ilgili gazetecilere açıklama yapan Soylu, “böyle bir hediye aldınız mı?” yönündeki soruya “Böyle bir hediyeyi ben de arıyorum neymiş diye” şeklinde yanıt verdi. Soylu şunları söyledi:

Oraya dönem dönem giden heyetlere yönelik çok uzun erimli yapılan bir takım harcamaların toplu hali olarak anladığım kadarıyla durmaktadır. Ne devlet adamlarına böyle bir şey yapılır ne de devlet adamları böyle bir şeyi kabul eder. Bunları her birisi uydurulmuş icat edilmiş ve maalesef sadece ‘kara çal belki de izi kalır’ kabilinde işlerdir. Buna rağmen bununla alakalı özel bir teftiş yaptırıyorum.

“Uzun dönemli harcamaların toplu hali”

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne hiç gitmediğini sadece bir iftar yemeğine uğradığını ifade eden Soylu, “Bunlar hep sayıştay denetimlerinden mali denetimlerden geçmektedir. Böyle bir şeye imkan vermek mümkün değil. Denetimi de böyle bir şeye imkan sağlamaz. Anladığım kadarıyla çok uızun dönemli bir karşılamanın toplulaştırılması” diye konuştu.

Mardin’de belgelerde adı geçen gümüş mağazasında tespih incelerken görüldüğü fotoğrafıyla ilgili de açıklama yapan Soylu, “Ben binlerce esnaf ziyaret ediyorum. Bakırcıya gider bakıra bakarım, tüm siyasetçiler öyledir. Nereye girdiğimi de bilmem. Bir tespihçiye girmiş, tespihçi de o fotoğrafı almış da asmış. Biz hep öyle büyüdük. Ama terör örgütü herhalde çok acıttık başka türlü noktadan bir saldırı planlıyor. Bunlar tutmaz” sözlerini kullandı.

ANKARA, DW, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir