Gündem

Sosyal konusunda şartlar belli oldu

UHA Haber / Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Valiliği’nde düzenlenen sosyal konut projesiyle ilgili İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı ve projeye dair bilgi verdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İzmir Valiliği’ni Ziyaret Ederek, Bir Dizi İncelemelerde Bulundu.

Bakan Murat Kurum, toplantının ardından gazetecilere açıklamada,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bir ay 81 ile genelge gönderdiklerini ifade ederek, Şehirlerde ne kadar riskli alan, riskli bina varsa tespitini yapıp kendilerine 3 ayda bildirilmesi talimatını verdiklerini söyledi.

İzmir’de ön tespit çalışmaları yapıldığını hatırlatan Bakan Kurum, ancak çok enteresan durumla karşı karşıya bulunduklarını, İzmir’de İmar Barışı kapsamında tam 793 bin başvuru olduğunu belirtti.

Murat Kurum, “İzmir genelinde 1 milyon konutun olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla yüzde 70- 80’inin İmar Barışı’na başvurduğunu görüyoruz. Riskli alan ve bina tespitini yaptığımız Bakanlığımız Genel Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü çerçevesinde 1 milyon binanın da, risk derecesi farklı olabilir ama yüzde 70’inin riskli bina ve alandan oluştuğunuz görüyoruz” dedi.

“1 milyon binanın yüzde 70’i riskli görünüyor”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu tablonun ürkütücü olduğuna dikkat çekerek, “Nüfusa orantılarsak eğer, Türkiye genelinde İmar Barışı’na başvurma yüzdesi yüzde 12 iken İzmir’imizde yüzde 19 seviyelerinde. Değerli İzmirlilerimize şunları söylemek istiyorum; İzmir’imizde kentsel dönüşüm elzem. Bu yadsınamaz. Bunun siyasi karşılığı da yok. Bu, yapılması gereken iş. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Bugüne dek 82 bin canımızı kaybettik” dedi.

“Artık can kaybetmek istemiyoruz. Başka anamız ağlasın istemiyoruz” diyen Bakan Kurum, İzmir’de bu dönüşümü yapacaklarını, 1 milyon binanın yüzde 70’inin riskli göründüğünü ve her evde 4 vatandaş oturuyorsa 3 milyon vatandaşı ilgilendiren bir sorununun altını çizdi.

“Yerinde kentsel dönüşüm önemli” 

Bakan Kurum, AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin önemli projeleri olduğuna değinerek, “Başkanımızın önemli projeleri var. 3 uydu kent oluşturacak. Şehrin çeperlerinde 3 yeni şehir oluşturmak üzere, burada şehrin büyümesini kontrol altına almak ve nüfus artışını kontrol altına almak amacıyla projesi var. Bu proje önemli. Çeperlerde yapacağınız şehirler, şehrin içindeki yoğunluğu azaltacaktır. Şehir merkezlerindeki yüksek yoğunluktaki yapıların dönüşümü için önemli bir süreç olacak” dedi.

Yerinde kentsel dönüşümün önemini de anlatan Murat Kurum, İzmir’de Fransız tipi balkonların ve cumbaların olduğunu, Ege’nin kültür ve mimarisini yansıtan az katlı projelerle dönüşüm yapmak istediklerini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de yılda 300 bin konutun dönüşümünü yapmayı planladıklarını belirterek, bunu yaparken de vatandaşın rızası çerçevesinde yapacaklarını, 5 yıl içinde 1,5 milyon konut, 20 yılda da 6,7 milyon konutu dönüştürmek suretiyle bu dönüşüm işini yapmak istediklerini, İzmir’in en önemli, en elzem sorununun da olduğunu, bu kadar riskli binanın olduğu bir şehirde, dönüşümün yadsınamaz bir gerçek olduğu ifadelerini  aktardı.

“Kira öder gibi ev sahibi olunacak”

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanının teşrifiyle 67 ilde 50 bin sosyal konut uygulaması başlattıklarını açıklayarak sözlerine devam ederek, şu bilgileri verdi:

“Başvurularımız bugün itibarıyla başlıyor, 19 Nisan’a kadar sürecek. İzmir’e ilk etapta 2 bin 584 tane sosyal konutun yapımına ve talep toplanmasına bugün itibarıyla başlamış olacağız. İzmir’de ‘2+1’ konutlarımızın en düşük taksit tutarı 583 lira. ‘3+1’ konutlarımızın taksit tutarları ise 1178 liradan başlıyor, 240 aya kadar da vadelerimiz var. Bu, İzmir’de birçok ilçede bu kiraların daha altında ödeme demek.

Kira öder gibi ev sahibi olabilmek demek. İlk etapta 2 bin 584 konutu yaptık, diğer ilçelerimizde de sosyal konut, alt gelir grubu konut ve şehit, gazi ailelerimiz ile emekli vatandaşlarımıza yönelik konut uygulamalarını da diğer ilçelerimizde geliştireceğiz. Bir taraftan kentsel dönüşüm yaparken diğer taraftan sosyal konut uygulamalarıyla deprem riski ve barınma sorununu en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Toplu konut sitemizde yayınlıyoruz. Tüm ilçelerde nüfusumuza yetecek şekilde sosyal konut uygulaması yapacağız. Başvurular için 25 yaşını doldurmuş olması, ilçede 1 yıl oturma şartı var. Bu ‘2+1’ için. Gelirinin 4 bin 500 TL’yi aşmaması gerekiyor.”

“Atık su arıtma tesisi şart”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de 2023’e gelindiğinde nüfusun yüzde 100’üne atık su arıtma hizmeti vermek istediklerini de vurgulayarak, İzmir Körfezi’nin kirliliğini giderecek atık su arıtma tesisinin yapılmasının büyük bir önem arz ettiğini söyledi.

“İnşallah 2023 yılına kadar İzmir Körfezi’nde atık su bırakmayacağız, atık su atılmasına müsaade etmeyeceğiz” diyen Bakan Kurum,  şehirde çöplerin vahşi depolandığını belirtti.

Bakan Kurum, “Biz bırakın çöp depolamayı, sıfır atık uygulamasına geçtik. Vahşi depolamadan düzenli depolamaya geçmemiz gerekiyor. İzmir’de kişi başı yeşil alan miktarı 1,6 metrekare. Hedefimiz 5 yılda bunu 10 kat artırmak.

Millet bahçeleri ile iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede iklim değişikliği etkilerini en aza indirmek istediklerini açıklayan Bakan Kurum, Bayraklı Çiçek Mahallesi’ndeki kayaların düşmesi nedeniyle vatandaşın can ve mal güvenliğinin söz konusu olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu binaların boşaltma sürecini başlattıklarını da hatırlatarak, 23 bin metrekarelik alanda vatandaşın rızası çerçevesinde dönüşümü yapmak istediklerini ve 21’inci yüzyılda ülkemize yakışmayan bu görüntülere müsaade etmeyeceklerini kaydetti.

Bakan Kurum’a AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ve Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci de eşlik etti.

İZMİR, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir