Kültür-Sanat

Sonbaharda Gezilmesi Gereken Muhteşem 5 Rota

UHA HABER / Hava sıcaklıkları mevsim ortalamalarının üzerinde seyrederken bu durumu fırsata çevirmeye ne dersiniz. İşte sizler için  sonbaharda gezmeniz gereken birbirinden güzel yeri derledik.

Sonbahar ayında olmamıza rağmen havaların yazı aratmadığı bu günlerde İstanbul civarında gezebileceğiniz birbirinden güzel yerleri sizler için keşfettik. Kışa ayının habercisi olan kasım ayındaki sıcak havanın tadını çıkarmak isteyen vatandaşlar bu güzel havaların tadını çıkarmaya başladı. Okulların tatil olmasıyla da birlikte İstanbullular tatil yerlerine akın etmeye başladı.

Sonbahar aylarında evlenenler yahut balayını yapamayan çiftler için de  bu ay da her şey daha romantik kılıyor.

Herkesin bildiği gibi kasım ayı en romantik ay olarak biliniyor, hüznün, heyecanın ve mutluluğun büründüğü bu ayda tatil yapmak sizler için iyi olacaktır. Sarı yaprakların artık yok olmak üzere olduğu, çıplaklaşan ağaçların bir kadının saçları gibi savrulduğu bu ayda tatilinizi de küçük bir kasaba, göl kıyısı veya bir dağ evinde geçirebilirsiniz.

Sabah yürüyüşünüzü yapıp, doğanın sizlere sunmuş olduğu güzel manzaraları fotoğraflayıp ve kahvenizi yudumlayıp kitap okumayı çok seveceksiniz. Gideceğiniz bu yerler sizleri yeniden doğmuş gibi hissetmenizi sağlayacak.

Haydi o zaman sonbahar aylarında gidebileceğiniz birbirinden güzel yerlere sizleri götürelim.

İğneada ile ilgili görsel sonucu

Bütün Büyüsüyle İğneada Sizleri Kucaklıyor 

Kuzeyin yeşil çocuğu olarak adlandırılan İğneada, sonbaharın gelmesiyle birlikte insanlar tarafından en çok tercih edilen rotalardan biridir. Kırklareli’nin güzel bir kasabası olan bu yer, su basar ormanları ve lagünleri ile Karadeniz kıyısında saklı kalmış bir cennet adeta. Langoz Ormanlarında kanoyla gezinti yapabilir ve burada romantik saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca bu kasabada bulunan salaş balık lokantaları sevdiğinizle güzel dakikalar geçirmenizi sağlayacak.  Karadeniz kıyısında bulunan, yedi gölü bulunan bu güzelim kasabaya geldiğiniz zaman geri dönmek istemeyeceksiniz.

İğneada ile ilgili görsel sonucu

İğneadaya Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 224 km uzaklığında bulunuyor. Yaklaşık 4.30 saat uzaklığındaki bir mesafede bulunuyor. Otobüs ya da kendi aracınız ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Şavşat ile ilgili görsel sonucu

Yeşille Doyacağınız:  Şavşat

Anadolu’nun yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan, içinde harabe haline gelmiş tarihi yapıları barındıran ve yemyeşil olan doğasıyla insanı kendine hayran bırakan Şavşat, Karadeniz’in kalbi desek yeridir. Artvin’in en güzel rotalarında olan Şavşat, gezip görülmeye değer bir yerdir. Buraya geldiğiniz zaman birçok imkanınız olacak. Yaylalarda cip safari turuna çıkmak bu ayda en eğlenceli etkinliklerden biridir. Fazla yağmur yağdığı için buraya gelirken yağmurluk tarzı kıyafetler getirmekte fayda vardır. Ayakkabılarınızı da bu koşulları göz önüne alarak seçiniz. Unutmayın, en güzel şiirler yağmurlu havalarda yazılmıştır. Yağmur, aşktır, sevgidir.

 

Şavşat’a Nasıl Gidilir?

Uçak ile Kars, Erzurum ve Trabzon havaalanlarına kadar gelebilirsiniz. Burada toplu taşıma araçları ile Şavşat’a ulaşabilirsiniz.

Şile ile ilgili görsel sonucu

İstanbul’un Karadeniz’e Bakan Tarafı Şile

İstanbul’un Karadenizi olan Şile, sonbahar aylarında da oldukça ilgi çekiyor. Şile sadece deniziyle değil, tarihi yapılarıyla da göz dolduruyor. Burada bulunan Ceneviz kaleleri, görkemli kayalıkları ve birçok efsaneye konu olmuş mağaraları ile Şile adeta biçilmiş bir kaftan. Sonbahar aylarında denizin kayalıklara vuruşunu izlemek ve Şile Feneri’nin masal gibi görüntüsü karşısında kendinizi kaptırmak için harika bir zaman. Eğer yolunuz Şile’ye düşecek olursa ormanda dağ bisikleti sürmeyi ve kısa trekking yapmayı ihmal etmeyin. 

Şile ile ilgili görsel sonucu

Şile’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’da bulunan toplu ulaşım araçlarıyla ya da kendi aracınızla 1.30 saatte ulaşabilirsiniz.

Kerpe ile ilgili görsel sonucu

Fotoğrafçıların Uğrak Yeri: Kerpe

İzmit’in en eski balıkçı kasabalarından biri olan Kerpe, sonbaharın büyülü atmosferini en etkili şekilde hissedebileceğiniz rotalardan biri. Kerpe’de bulunan kayalıklar renklerinden dolayı pembe kayalıklar olarak adlandırılmaktadır. Bu muhteşem kayalıkların deniz tarafında hızlı bir şekilde çarpılmasıyla muhteşem görüntüler ortaya çıkmaktadır. Bu kayalıklara bakmaktan kendinizi alamayacaksınız. Her yıl fotoğrafçı akınına uğrayan bu kasaba adeta bir kartpostal görüntüsündedir. Buraya geldiğiniz zaman mutlaka güzel bir restoranda balık yemeden gitmeyiniz. Geldiğiniz zaman mutlaka yanınızda çözünürlüğü iyi olan bir fotoğraf makinesi getirmeyi unutmayınız

Kerpe ile ilgili görsel sonucu

Kerpe’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’da TEM Otoyolu’nu takip ederek İzmit’i geçtikten sonra Kandıra çıkışına saparak ulaşabiliriz. İkinci bir yol ise Şile- Ağva Kandıra yolunu kullanabilirsiniz. İstanbul’da 2 saat 45 dakika uzaklıktaki bir mesafede yer alıyor.

Bergama ile ilgili görsel sonucu

İzmir’in Tarih Kokan Kenti: Bergama

İzmir’in tarihi yerlerinden olan Bergama, içinizdeki tarih sevgisini adeta doruklara çıkartacak. Hem gezmek hem de tarihi derinliklerden hissetmek istiyorsanız burası sizin için en ideal yerlerden biri. Sonbahar ayında buralar bir başka güzel oluyor. Stresten, negatif enerjiden kurtulmak istiyorsanız bu tarih kokan kente gelmenizi tavsiye ediyoruz. Buraya geldiğiniz zaman uzun yürüyüşler yaparak temiz havayı içinize çekiniz.

Bergama ile ilgili görsel sonucu

Bergama’ya Nasıl Gidilir?

 İzmir’e 102 km, İstanbul’a 665 km uzaklıkta olan Bergama’ya kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi şehirlerden düzenlenen otobüs seferiyle, trenle veya İzmir’e kadar uçakla gelip, oradan da karayoluyla Bergama’ya ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan : Kader BASAYOĞUL

[UHA Haber Ajansı, 22 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir